1/2

Marie Hankel,  Marie Hankel,
Nia lingvo  Unsere Sprache

tradukita de Manfredo Ratislavo

Nia lingvo Esperanto donas helpon en la mond’. Ho, kreskadu la anaro de pacema granda rond’. Kaj fermiĝu per kompreno de l’malpaco ĉefa front’, Nia lingvo Esperanto povas servi kiel pont’.

Uns’re Sprache Esperanto hilft den Menchen überall. Viele Menschen sind begeistert. O, es wachse deren Zahl! Wenn die Völker sich verstehen, die Sprachschranke niederfällt, ja, dann gibt es endlich Frieden, endlich Frieden in der Welt.

Ni ne perdu la kuraĝon, alta estas nia cel’, Nur antaŭen! Nia stelo alte brilas en ĉiel’. Pro la lingvo Esperanto disvastiĝos granda hel’, Ni ne perdu la kuraĝon, alta estas nia cel’.

Lasst uns nicht den Mut verlieren, unser Stern führt uns zum Ziel. Vorwärts, vorwärts! Nicht verzagen! Koste es auch noch so viel! Uns’re Sprache Esperanto Bringt der Welt ein helles Licht. Unser Ziel werd’n wir erreichen, wenn’s uns nicht an Mut gebricht.

Nia lingvo Esperanto disvastiĝas tra l’ aer’ Ĝis popoloj pli liberaj sin komprenos trans la ter’. Ni laboru ne laciĝe por la venko kun esper’. Nia lingvo Esperanto, tra la tuta ronda sfer’.

Uns’re Sprache Esperanto wird verbreitet in der Welt, bis die Völker sich verstehen unterm hohen Himmelszelt. Unermüdlich woll’n wir kämpfen und wir geb’n es allen kund: uns’re Sprache Esperanto Für das ganze Erdenrund!

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Marie Hankel (nask. Dippe, ∗1844-02-02 – †1929-12-15), publikigita 1907.

Arg-468-895 (2008-04-22 13:28:40)

Laŭ telefona informo de s-ro d-ro Wolfgang Schwartz (Finsterwalder Str. 7, D-01239 Dresden) de l’ 21.04.2008 la poemo estas verkita de la poetino Marie Hankel en 1907.

Traduko de la Esperanta poemo “Nia lingvo” de Marie Hankel (nask. Dippe, ∗1844-02-02 – †1929-12-15) en la Germanan de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2008-05.

Arg-468-952 (2009-03-18 19:01:16)

Germanigita en Majo de 2008 de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, * 04.11.1938, Stettiner Str. 16.D-59302 Oelde, Germanujo). Im Mai 2008 übersetzt ins Deutsche von Manfred Retzlaff, * 04.11.1938 (Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde).

http://www.poezio.net/version?poem-id=468&version-id=,895,952