1/1

Luise Hensel,  Luise Hensel,
Noktopreĝo  Nachtgebet

tradukita de Manfredo Ratislavo

Lacas mi je l’ tagofin’ Kaj mi ripozigas min. Fermas la okulojn mi, Gardu min, ho kara Di’!

Müde bin ich, geh zur Ruh’, schließe beide Äuglein zu; Vater, laß die Augen dein Über meinem Bette sein!

Se maljuston faris mi, Patro, ĝin indulgu Vi! Via graco tiom da Pekoj rebonigas ja.

Hab ich Unrecht heut’ getan, Sieh’ es, lieber Gott, nicht an! Deine Gnad’ und Jesu Blut macht ja allen Schaden gut.

Ĉiujn, kiujn konas mi, Lasu nun ripozi, Di’, Ĉiujn homojn sur la Ter’ Nokte gardu de danĝer’!

Alle, die mir sind verwandt, Gott, laß ruhn in Deiner Hand! Alle Menschen, groß und klein, Sollen Dir befohlen sein.

Faru, ke malsana kor’ Resaniĝu, ho Sinjor’, Kaj ke de l’ ĉiel’ la lun’ Vidu sur la mondon nun!

Kranken Herzen sende Ruh’, Nasse Augen schließe zu; Laß den Mond am Himmel stehn Und die stille Welt besehn!

Traduko de la Germana poemo “Nachtgebet” de Luise Hensel (∗30.03.1798 – †18.12.1876) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-04.

MR-075-4 / Arg-427-841 (2014-11-01 20:29:11)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Luise Hensel (∗30.03.1798 – †18.12.1876), publikigita 1816.

Arg-427-840 (2014-11-01 20:36:52)

Pri la poetino vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Luise_Hensel . La teksto de la kanto trovighas interalie en http: // www. volksliederarchiv. de/ text1370. html kaj en http: // www. christliche-gedichte. de/ ?pg= 6201 . La muziknotoj troveblas en http: // www. lieder-archiv. de/ muede_ b n_ich_geh_zur_ruh-notenblatt_100168. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=427&version-id=841,840