1/2

Franz Freiherr von Dingelstedt,  Franz Freiherr von Dingelstedt,
Ĉe la Vezero  Ĉe la Weser
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de H. W. Funk

Kun mia liuto tie ĉi Multfoje surmonte mi sidis, Min mem kaj la mondon forgesis mi, Dum tiun ĉi valon mi vidis.^{4} Jam ofte sidadis mi tie ĉi Kun mia liuto, kantante; En valon profunden rigardis mi, Pri mond’, pri mi mem forgesante.

Kaj plena estis de hela bril’ Kaj gaja sonor’ la aero, Bruadis malsupre la akvobaril’, Briletis la ond’ de l’ Vezero.

Kaj sonis muziko majeste en rond’, Kaj super mi lumis lazuro; Malsupre arĝente brilegis la ond’ De l’ Weser kun brua murmuro. —

Flustradis kvazaŭ defore tra l’ Arbaro de l’ am melodioj,^{5} Kaj el la aperta grundo de l’ val’ Salutis min sonĝaj vizioj.

Kaj kiel el buŝo de amatin’ Tra l’arboj sonetis kantajoj; El fundo de l’valo salutis min Plej belaj, plej ĉarmaj revaĵoj.

Kaj plena estis da hela bril’ Kaj gaja sonor’ la aero, Bruadis malsupre la akvobaril’, Briletis la ond’ de l’ rivero.

Kaj sonis muziko majeste en rond’, Kaj super mi lumis lazuro; Malsupre arĝente brilegis la ond’ De l’Weser kun brua murmuro. —

Denove mi sidas nun tie ĉi, La kantojn malnovajn mi penas Reaŭdi, sed vane aŭskultas mi, La sonĝoj jam ne plu revenas.^{6} Denove mi sidas nun tie ĉi, Sopiron en koro mi tenas; Aŭdiĝas ne plu la melodi’, La revoj neniam revenas.

La dolĉaj bildoj forestas jam Sub morna ĉielo premata! Adiaŭ, adiaŭ, vi sonĝoj de l’ am’! Adiaŭ, vi tempo beata!

La bildoj, la belaj, nun estas for, — Ĉielo sen luma ornamo… Adiaŭ, beltempo, iama trezor’, Adiaŭ, ho revoj de l’amo!

…  …

4aŭ:

Kun mia liuto tie ĉi Multfoje mi estas sidinta, Envalen vidante estas mi La mondon kaj min forgesinta.

5aŭ:Arbaro amkant-melodioj,

6aŭ: La sonĝoj ne plu revenas.

2/2

Traduko de la Germana poemo “An der Weser” de Franz Freiherr von Dingelstedt (∗1814-06.30 – †1881-05-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1989-06-20.

MR-228-1 / Arg-424-836 (2012-11-01 16:19:41)

La teksto troveblas ankaŭ sub http: // www. volksliederarchiv. de/ text2521. html . Vídu ankaŭ: http: // www. axelschaefermdb. de/ files/ 4/ 1884-das_weserlied. pdf .

Traduko de la Germana poemo “An der Weser” de Franz Freiherr von Dingelstedt (∗1814-06.30 – †1881-05-15) en Esperanton de H. W. Funk.

Arg-424-1387 (2012-12-13 11:33:32)

Tiu ĉi poem-traduko estas trovebla en http: // kantaro. ikso. net/ das_deutsche_ lied_in_esperanto , pli precize en http: // kantaro. ikso. net/ cxe_la_vezero . Ĝi aperis unue en la kant-libro “Das deutsche Lied in Esperanto”, eldonita en 1921 de Friedrich Pillath.

http://www.poezio.net/version?poem-id=424&version-id=836,1387