1/2

Franz Freiherr von Dingelstedt,  Franz Freiherr von Dingelstedt,
Ĉe la Vezero  An der Weser

tradukita de Manfredo Ratislavo

Kun mia liuto tie ĉi Multfoje surmonte mi sidis, Min mem kaj la mondon forgesis mi, Dum tiun ĉi valon mi vidis.^{4} Hier hab’ ich so manches liebe Mal Mit meiner Laute gesessen, Hinunterblickend ins weite Tal Mein selbst und der Welt vergessen.

Kaj plena estis de hela bril’ Kaj gaja sonor’ la aero, Bruadis malsupre la akvobaril’, Briletis la ond’ de l’ Vezero.

Und um mich klang es so froh und so hehr Und über mir tagt’ es so helle, Und unten brauste das ferne Wehr Und der Weser blitzende Welle.

Flustradis kvazaŭ defore tra l’ Arbaro de l’ am melodioj,^{5} Kaj el la aperta grundo de l’ val’ Salutis min sonĝaj vizioj.

Wie liebender Sang aus geliebtem Mund, So flüstert’ es rings durch die Bäume. Und aus des Tales offenem Grund Begrüßten mich nickende Träume.

Kaj plena estis da hela bril’ Kaj gaja sonor’ la aero, Bruadis malsupre la akvobaril’, Briletis la ond’ de l’ rivero.

Und um mich klang es so froh und so hehr Und über mir tagt’ es so helle, Und unten brauste das ferne Wehr Und der Weser blitzende Welle.

…  …

4aŭ: Kun mia liuto tie ĉi Multfoje mi estas sidinta, Envalen vidante estas mi La mondon kaj min forgesinta.

5aŭ:Arbaro amkant-melodioj,

2/2

Denove mi sidas nun tie ĉi, La kantojn malnovajn mi penas Reaŭdi, sed vane aŭskultas mi, La sonĝoj jam ne plu revenas.^{6} Da sitz’ ich auf’s neue und spähe umher Und lausche herauf und hernieder, Die holden Weisen rauschen nicht mehr, Die Träume kehren nicht wieder.

La dolĉaj bildoj forestas jam Sub morna ĉielo premata! Adiaŭ, adiaŭ, vi sonĝoj de l’ am’! Adiaŭ, vi tempo beata!

Die süßen Bilder, wie weit, wie weit! Wie schwer der Himmel, wie trübe! Fahr wohl, fahr wohl, du selige Zeit! Fahrt wohl, ihr Träume der Liebe!

Traduko de la Germana poemo “An der Weser” de Franz Freiherr von Dingelstedt (∗1814-06.30 – †1881-05-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1989-06-20.

MR-228-1 / Arg-424-836 (2012-11-01 16:19:41)

La teksto troveblas ankaŭ sub http: // www. volksliederarchiv. de/ text2521. html . Vídu ankaŭ: http: // www. axelschaefermdb. de/ files/ 4/ 1884-das_weserlied. pdf .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Franz Freiherr von Dingelstedt (∗1814-06.30 – †1881-05-15).

Arg-424-835 (2012-11-01 15:24:50)

Siehe: http: // ingeb. org/ Lieder/ hierhabi. html . Tie estas aŭdebla

ankaŭ  la  melodio.  Siehe  auch:  http: // de. wikipedia. org/ wiki/
Franz_von_Dingelstedt  und  http: // www. youtube. com/ watch? v=

uiM1Riti02A . Siehe ebenfalls: http: // www. myheimat. de/ luhden/ kultu / freiherr-franz-von-dingelstedt-1814-1881-fuenfter-teil-d412519. html und http: // www. goethezeitportal. de/ index. php? id= 4178 .

6aŭ: La sonĝoj ne plu revenas.

http://www.poezio.net/version?poem-id=424&version-id=,836,835