1/2

Heinrich Neye,  Heinrich Neye,
Frühlingsanfang  Printemp-komenco

translated by Manfredo Ratislavo

Zweimal im Jahr sind Tag und Nacht genau von gleicher Länge, das hat man sich so ausgedacht, auch für die Lenz-Anfänge.

Samlongas tag’ kaj nokt’ por ni dufoje en la jaro, elpensis oni tion ĉi laŭ nia kalendaro.

Bis heute war die Dunkelheit noch länger als die Tage, doch das kommt für die nächste Zeit bestimmt nicht mehr in Frage.

Ja daŭris malhelec’ ĝis nun pli longe ol tag-helo, pli longe brilas nun la sun’ por ni ĉe la ĉielo.

Die Sonne hat mit ihrem Licht zu uns zurückgefunden, sie lacht uns wieder ins Gesicht und macht bald Überstunden.

Revenis tiu ĉi al ni kaj brilas pluan horon, nun rekte nin alridas ĝi kaj faras kromlaboron.

Der Tag wird lang, die Nächte kurz, der Frühling macht das Wetter, heut ist mir alles andre schnurz, nun wird das Leben netter.

Printempa estas la veter’,

mi fajfas pri alia, pli varma estas la aer’, al mi ĝi plaĉas tia.

Das muss doch Grund zur Freude sein. Ich freue mich fast kindlich, jetzt packt der Winter endlich ein, die Nachricht ist verbindlich.

Treege ĝi ĝojigas min, revenis primavero, foriĝis vintro nun je l’ fin’, kaj tio estas vero.^{2}

…  …

2aŭ: Treege ĝi ĝojigas min, jam longe atendite,

2/2

Author of this German poem is Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18).

Arg-417-825 (2007-05-30 14:49:50)

Aus der Zeitschrift “Landwirtschaftliches Wochenblatt” [Presseorgan des Westfälisch-Lippischen Landwirtschaftsverbandes, Postfach 4929, D-48028 Münster/Westfalen.], erschienen in der Ausgabe Nr. 13 des Jahres 2007. [Der Verlag der Zeitschrift und Frau Erika Neye (Max-Zelde-Str. 2, D-22459 Hamburg, Tel. (040) 850 79 70), die Witwe des Verfassers, haben mir; Manfred Retzlaff, im August 2005 die Erlaubnis zur Übersetzung und Veröffentlichung der Gedichte Heinrich Neyes erteilt.] Translation of the German poem “Frühlingsanfang” by Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2007-04.

Mr-457-1 / Arg-417-826 (2007-05-30 14:53:06)

La origina germanalingva versio de tiu ĉi poemo aperis en 2007, en la n-ro 13/2007 de la germana agronomia revuo “Landwirtschaftliches Wochenblatt” (Postfach 4929, D-48028 Münster, Germanio, tel. +49-(0)251-51012-24 aŭ +49-(0)251-51012-35, ret-adreso: redaktion@wochenblatt.com, retejo: www.wochenblatt.com ). La eldonejo de la revuo kaj s-ino Erika Neye[Max-Zelde-Str. 2, D-22459 Hamburg, Tel. (040) 850 79 7], la vidvino de la aŭtoro, donis al mi en Aŭgusto 2005 la permeson de traduko kaj publikigo de la poemoj de Heinrich Neye.]

foriĝis vintro je la fin’, ne estas mensogite.

http://www.poezio.net/version?poem-id=417&version-id=,825,826