1/1

Detlev von Liliencron,  Detlev von Liliencron,
Amkanto  Liebeslied

tradukita de Manfredo Ratislavo

Forlasite mi ĉagrenas, En soleco sidas mi. Ĉiujn homojn abomenas Mi, min mem ne plu komprenas; Venu, dolĉulin’ al mi.

Weltvereinsamt und verlassen, Liebe Kleine, sitz ich hier. Alle Menschen muß ich hassen, Kann mich selber nicht mehr fassen; Süßes Mädchen, komm zu mir.

Verdaj branĉoj, ĉiu floro Min klinigas ja al vi, Ardas mi pro am-fervoro, Brulas por vi mia koro, Venu, dolĉulin’ al mi.

Blütenpracht und grüne Zweige, Und die ganze Frühlingszier, Sind mir holde Fingerzeige, Daß ich sanft zu dir mich neige: Süßes Mädchen, komm zu mir.

Estas daŭre mi pensanta Nur pri vi, ho karulin’: Ĉasta amo baraktanta ^{2} Kontraŭ am-avid’ konstanta – Dolĉulin’, kompatu min!

Tausend zärtliche Gedanken, Keusche Minne, Liebesgier, Die sich ewig in mir zanken – Hab Erbarmen mit dem Kranken: Süßes Mädchen, komm zu mir.

Traduko de la Germana poemo “Liebeslied” de Detlev von Liliencron (∗1844-06-03 – †1909-07-22) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2005-05-08.

MR-458-1 / Arg-414-821 (2007-05-10 10:10:56)

La germana-lingvan originalon de tiu ĉi poemo mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo www. creative-edesign. com/ nordseeins l_ pellworm/ pellworm_liliencron_vor_ tagesanbruch. php .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Detlev von Liliencron (∗1844-06-03 – †1909-07-22).

Arg-414-820 (2007-05-10 10:09:50)

Siehe  auch:  www. creative-edesign. com/

nordseeins l_pellworm/ pellworm_liliencron_ vor_tagesanbruch. php .

http://www.poezio.net/version?poem-id=414&version-id=821,820

2aŭ: Ĉasta amo luktadanta aŭ: Ĉasta am’ en mi luktanta