1/1

Matthias Claudius,  Matthias Claudius,
Die Sternseherin  La stelrigardantino

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ich sehe oft um Mitternacht, wenn ich mein Werk getan, und niemand mehr im Hause wacht, die Stern am Himmel an.

Dum ĉiuj homoj tie ĉi jam dormas post labor’, la stelojn alrigardas mi dum noktomeza hor’.

Sie gehn da, hin und her zerstreut, als Lämmer auf der Flur, in Rudeln auch und aufgereiht wie Perlen an der Schnur.

Iradas ili dise jen Samkiel ŝafidar’, jen ankaŭ kiel perloj en la vic’aŭ kiel ar’.^{2}

Und funkeln alle weit und breit und funkeln rein und schön; ich seh die große Herrlichkeit und kann mich satt nicht sehn.

Brilegas tuta la ĉiel’, majesta estas ĝi! Min ravas tiu pur’ kaj bel’, kaj ne satiĝas mi.

Dann saget unterm Sternenzelt mein Herz mir in der Brust: Es gibt was Bessres in der Welt als all ihr Schmerz und Lust.

Ekzistas sub ĉielo ĉi

- ĝin sentas mia kor’ - ja bona io multe pli ol ĝojo kaj dolor’.

Ich werf mich auf mein Lager hin und liege lange wach und suche es in meinem Sinn und sehne mich danach.

Mi sur la liton ĵetas min kaj ne ekdormas mi; en mia sens’ serĉante ĝin, sopiras mi je ĝi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21).

Arg-408-805 (2007-04-24 09:49:43)

Traduko de la Germana poemo “Die Sternseherin” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1995-04.

279-4 / Arg-408-806 (2007-04-24 10:09:10)

http://www.poezio.net/version?poem-id=408&version-id=805,806

2aŭ: la vico de stelar’.