1/1

William Wordsworth,  William Wordsworth,
Dafodiloj  La narcisoj
tradukita de Krys Ungar  tradukita de Manfredo Ratislavo

Mi vagis sola kiel nub’ Altflosas super la kampar’ Kaj tiam tuj aperis trup’ De dafodiloj; ora ar’ Apud la lag’, sub arba tend’ Flirtis kaj dancis en la vent’.

Migrante super mont’ kaj val’ samkiel nubo ĉe l’ ĉiel’, subite mi ekvenis al narcisa kamp’ kun ora bel’, jen apud lago, ĉe arbar’ en briz’ ondanta kiel mar’.

Senbreĉe kiel astra bril’ Sur Lakta Voj’ flagretas, jen Sterniĝis ili en defil’ Senfine laŭ la laghaven’. Rigardon kaptis la balanc’ De dekmil kapoj en la danc’.

Seninterrompe kiel la stelaroj de la galakci’ etendis plurdekmiloj da ĉi tiuj floroj en lini’ laŭlonge de l’ lagbordo sin, en longaj vicoj kaj sen fin’.

Apudaj ondoj dancis, sed Triumfon gajnis floroj ĉi, Devigis gajon de poet’ Plej joviala kompani’: Mi rigardadis sen atent’, Ke min riĉigos la prezent’.

La ondoj dancis, la brilet’ de l’ floroj min impresis pli; ja devas ĝoji la poet’ en tia ĉarma kompani’. Rigardis kaj rigardis mi kaj min riĉigis tio ĉi.

Ĉar ofte, kiam kuŝas mi Penseme, aŭ en menslangvor’, Ekfulmas ili tra l’ konsci’ - La beno de solema hor’; La koro pro pleniga ĝu’ Kun dafodiloj dancas plu.

Ĉar ofte, kiam kuŝas mi trankvile sur la sofo reaperas tiu bildo ĉi, kaj tiam reokazas, ke ekĝojas mia kor’ en mi, kun la narcisoj dancas ĝi.

Traduko de la Angla poemo “The Daffodils” de William Wordsworth (∗1770 – †1850) en Esperanton de Krys Ungar (Krys Bottrill).

Arg-39-632 (2009-09-20 15:01:36)

Traduko de la Angla poemo “The Daffodils” de William Wordsworth (∗1770 – †1850) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1997-03.12.

Arg-39-74 (2014-09-02 14:14:50)

Verkita de la poeto Vordzvorto, Vilhelmo (1770 - 1850). Esperantigis: Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff) en 1997-03-09 laŭ la origina anglalingva teksto.

http://www.poezio.net/version?poem-id=39&version-id=632,74