1/1

William Wordsworth,  William Wordsworth,
The Daffodils  La narcisoj

tradukita de Manfredo Ratislavo

I wander’d lonely as a cloud That floats on high o’er vales and hills, When all at once I saw a crowd, A host of golden daffodils, Beside the lake, beneath the trees Fluttering and dancing in the breeze.

Migrante super mont’ kaj val’ samkiel nubo ĉe l’ ĉiel’, subite mi ekvenis al narcisa kamp’ kun ora bel’, jen apud lago, ĉe arbar’ en briz’ ondanta kiel mar’.

Continuous as the stars that shine And twinkle on the milky way, They stretch’d in never-ending line Along the margin of a bay: Ten thousand saw I at a glance Tossing their heads in sprightly dance.

Seninterrompe kiel la stelaroj de la galakci’ etendis plurdekmiloj da ĉi tiuj floroj en lini’ laŭlonge de l’ lagbordo sin, en longaj vicoj kaj sen fin’.

The waves beside them danced, but they Out-did the sparkling waves in glee: - A poet could not but be gay In such a jocund company: I gazed - and gazed - but little thought What wealth the show to me had brought.

La ondoj dancis, la brilet’ de l’ floroj min impresis pli; ja devas ĝoji la poet’ en tia ĉarma kompani’. Rigardis kaj rigardis mi kaj min riĉigis tio ĉi.

For oft, when on my couch I lie In vacant or in pensive mood, They flash upon that inward eye Which is the bliss of solitude; And then my heart with pleasure fills And dances with the daffodils.

Ĉar ofte, kiam kuŝas mi trankvile sur la sofo reaperas tiu bildo ĉi, kaj tiam reokazas, ke ekĝojas mia kor’ en mi, kun la narcisoj dancas ĝi.

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas William Wordsworth (∗1770 – †1850).

Arg-39-73 (2003-10-17 22:02:21)

Origina anglalingva teksto de WILLIAM WORDSWORTH (1770 - 1850)

Traduko de la Angla poemo “The Daffodils” de William Wordsworth (∗1770 – †1850) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1997-03.12.

Arg-39-74 (2014-09-02 14:14:50)

Verkita de la poeto Vordzvorto, Vilhelmo (1770 - 1850). Esperantigis: Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff) en 1997-03-09 laŭ la origina anglalingva teksto.

http://www.poezio.net/version?poem-id=39&version-id=,73,74