1/4

Matthias Claudius, Matthias Claudius, Matthias Claudius, Matthias Claudius,

Matthias Claudius,

Vespera kanto Vespera kanto  Abendlied  Vespera kanto Vespera kanto

tradukita de Otto Bonte tradukita de Adolf Burkhardt tradukita de Joachim Gießner tradukita de Manfred Retzlaff

1. La luno jam leviĝis,

Steletoj ekhe-

liĝis, Ravante homo-

jn nin; Silentas la ar-

baro Kaj super la

kamparo Nebulo pala le-

vas sin.

1. Leviĝas luno; hele

orpompas surĉiele la steloj al l’okul’. Arbaro mute re-

vas; el la herbej’ sin le-

vas mirinde blanka la

nebul’ 1. Der Mond ist auf-

gegangen, Die goldnen Sternlein

prangen Am Himmel hell und

klar; Der Wald steht

schwarz und schweiget,

Und aus den Wiesen

steiget Der weisse Nebel

wunderbar.

1. La luno jam leviĝis, steletoj ekheliĝis, ravante homojn nin. Silentas la arba-

ro kaj super la kamparo nebulo pala levas sin.

1. La luno nun leviĝis, La steloj eklumiĝis, Subiĝis jam la sun’. Silentas la arba-

ro Kaj super la kamparo Nebulo blanka kuŝas nun.

2. Ho, mondo la kvieta,

Kaj kiel ŝajnas

eta Krepuska en

kovril’; Por ke vi en

ĉambreto Samkiel infa-

neto Senzorge dor-

mu en lulil’.

2. Ripozas mont’ kaj valo

sub la krepusk-

vualo trankvile kvazaŭ

lag’. Por vi jen la per-

meso fordormi en forge-

so la malbonaĵojn de

la tag’.

Wie ist die Welt so

stille Und in der

Dämmrung Hülle So traulich und so

hold! Als eine stille Kam-

mer, Wo ihr des Tages

Jammer Verschlafen und ver-

gessen sollt.

2. Neniu vento blovas, la mond’ ne plu sin movas sub paca, klara lun’. Nun petu noktan benon, de l’tago la ĉagrenon dormantaj vi forgesu nun.

2. La mondo ŝajnas kiel

Hejmeca ĉambro, tiel

Trankvila estas

ĝi. Dormante ĉiun penon, Aflikton kaj ĉagrenon Dum nokta hor’ forgesu vi.^{3}

…  …  …  …  …

3alia versio:

2.) Aĥ, kiel trankvileca La mondo kaj hejmeca Vespere estas ĝi!

En tiu kalma paco Ekdormu vi pro laco, Forgesu la aflikton vi!

2/4

3. Rigardu nun la lunon,

Vi vidas nur

duonon, Sed tamen ron-

da ĝi. Ni ofte ion ri-

das, Ĉar ni ne klare

vidas, Ke ĉie regas

harmoni’.

3. La luno nur duone

Prezentas sin im-

pone; ĝi tamen estas

sfer’: Facile ni priridas aferon, se ni vidas nur parton de la

plena ver’.

2. Seht ihr den Mond dort stehen? -

Er ist nur halb zu se-

hen Und ist doch rund

und schön! So sind wohl manche

Sachen, Die wir getrost bela-

chen, Weil unsre Augen sie

nicht sehn.

3. Jen luno sur ĉielo en brila ronda belo duon-videbla nur.^{4} Ĉar multon ni ne vidas, ni ofte ĝin priridas, malsaĝe juĝas kun plezur’.

3.) Jen staras ĉe l’ ĉielo Tre eta fora ste-

lo, Sed tamen egas

ĝi! Ja estas ofte aĵo Por ni nur ridindaĵo; Ĉar ne videblas ĝi al ni.

4. ..................... ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

4. Homidoj ni fieraj

pekuloj nur, mi-

zeraj; ne multon scias ni. Ni teksas iluziojn kaj serĉas multajn

sciojn kaj devojiĝas pli

kaj pli.

3. Wir stolze Menschenkinder

Sind eitel arme

Sünder Und wissen gar nicht

viel; Wir spinnen Luftge-

spinste Und suchen viele

Künste Und kommen weiter

von dem Ziel.

4. ..................... ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

4.) Ni homaj fieruloj, Mizeraj ni pekuloj, Malmulton scias ni! Ni faras multajn aĵojn Kaj artajn elpensaĵojn, Sed vana estas tio ĉi.

5. ..................... ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

5. Ho Di’, nin lasu vidi

la Savon, ne plu fi-

di vantaĵojn de l’ pa-

sem’! Nin faru simpl-

animaj, infane Dio-timaj en ĝoj’, jam nun

sen zorga trem’!

4. Gott, laß uns dein Heil schauen,

Auf nichts Vergänglichs trauen,

Nicht Eitelkeit uns

freun! Laß uns einfältig wer-

den Und vor dir hier auf

Erden Wie Kinder fromm

und fröhlich sein!

5. ..................... ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

5.) La Dian savon vidu Ni nur kaj ni ne fidu je vanta iluzi’! Ni malfieraj iĝu, Ni ĝoju kaj piiĝu, Infan-egalaj estu ni!

…  …  …  …  …

4S-ro Gießner unue tajpis:

duona tamen nur.

3/4

6. ..................... ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

6. Vi fine, sen ĉagreni,

el mond’ nin volu

preni per milda morto

for. Nin tiam al ĉielo venigu, al la celo: Vi, nia Dio kaj

Sinjor’!

5. Wollst endlich sonder Grämen Aus dieser Welt uns

nehmen Durch einen sanften

Tod! Und, wenn du uns ge-

nommen, Laß uns in Himmel

kommen, Du unser Herr und unser Gott!

6. ..................... ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

6.) Finfine vi nin prenu El tiu mond’, ĉagrenu Ni ne pro tio ĉi! Kaj kiam vi nin prenos, Ho faru, ke ni venos En vian regnon, kara Di’!

7. Ekkuŝu nun, gefratoj,

De bona Di’

ŝirmataj Kun tuta la

homar’. Kar-Dio ne nin

punu, Trankvilan

dormon donu

Kaj al malsana la najbar’!

7. Gefratoj, nun ekkuŝu!

Vin nokta vent’ ne

tuŝu, dum ŝirmas

anĝelar’. Indulgu, Di’, nin

grace, por ke nun dormu

pace ni kaj malsana la

najbar’.

6. So legt euch denn, ihr Brüder, In Gottes Namen nie-

der; Kalt ist der Abend-

hauch. Verschon uns, Gott! mit Strafen, Und laß uns ruhig

schlafen! Und unsern kranken Nachbar auch!

7. Ĉe l’fino de la tago kuŝigu vin sen plago, silentas la anim’. Ne punu nian faron, sed nin kaj la najbaron dormigu, Dio, nun sem tim’.

7.) Gefratoj, enlitiĝu, Trankvile

endormiĝu! Noktiĝas ĉie ĉi; Vin gardos nia Dio. Li regas super

ĉio. Ĝis morgaŭ nun ripozu vi!

…  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Otto Bonte.

Arg-394-779 (2007-03-26 22:31:58)

Tiu ĉi traduko estas publikigita en 1984 en “Esperanto aktuell”, la organo de Germana Esperanto-Asocio, sur la aldonaj “Flavaj paĝoj”, sur paĝo 15 de la numero 6/984. Mi, Manfred Retzlaff, detajpis la tradukon el tiu, en 2007-03-26. Enigis la tradukon de Otto Bonte d-ro Dirk Willkommen, la tiama redaktisto de “Esperanto aktuell!”, .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Adolf Burkhardt (pastro, ∗1929-04-10 – †2004-04-02).

Arg-394-780 (2007-03-27 19:07:21)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, prenis el la kant-libreto “Mia kantaro I”, dua eldono de Majo 1998, kompilita kaj eldonita de s-ro Josef Schiffer, Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio. Sinjoro Josef Schiffer donis al mi la permeson.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21).

Arg-394-776 (2012-12-24 20:31:03)

La poemo estas kantebla laŭ melodio verkita de Johann Abraham Peter Schulz (31.03.1747 - 10.06.1800). Pri tiu vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Johann_ Abraham_Peter_ Schulz . Vidu ankaŭ: http: // ingeb. org/ Lieder/ DerMondi. html . Tie estas aŭdebla la meolodio. La muziknotoj troviĝas en http: // www. liederprojekt. org/ lied27783. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-394-782 (2007-03-28 09:55:34)

Mi, Manfred Retzlaff, detajpis tiun tradukon de Joachim Gießner el folio kun letero, kiun skribis al mi en 1987-11-24 s-ro Joachim Gießner. Li skribis en tiu letero, ke la fakto, ke lia traduko de la unua strofo estas tute la sama kiel en tiu de Otto Bonte, estas hazardo kaj ke li ne sciis antaŭe la tradukon de Otto Bonte.

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1989-09-10.

MR-013-2 / Arg-394-777 (2007-03-26 13:19:45)

Tiu ĉi traduko estas unue publikigita en 1984 en “Esperanto aktuell”, numero 6/1984, la organo de Germana Esperanto-Asocio, sur la aldonaj “Flavaj paĝoj”, paĝo 15. Enigis ka tekston de la traduko la tiama redaktisto d-ro Dirk Willkommen. Mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis en 2007-03-26 nur la duan strofon, kompare al la teksto aperinta en “Esperanto aktuell 6/1984”.