1/2

Matthias Claudius,  Matthias Claudius,
Vinkanto de Rejn’  Rheinweinlied

übersetzt von Ludwig Emil Meier

1. Ornamu per foliaĵo la pokalon, Trinkmalplenigu ĝin! Eŭropo ne enhavas plue valon Kun same bona vin’!

Bekränzt mit Laub den lieben vollen Becher |: Und trinkt ihn fröhlich leer! :| In ganz Europia, ihr Herren Zecher, |: Ist solch ein Wein nicht mehr. :|

2. Nek Hungaruj’, Polujo ĝin kreskigas, Nek frankolanda ter’, Ni ne bezonas tiujn, nin ĝojigas De l’Rejno la vinber’.

2. Er kommt nicht her aus Ungarn, noch aus Polen, |: Noch wo man franzmänn’sch spricht, :| Da mag Sankt Veit, der Ritter, Wein sich holen, |: Wir holen ihn da nicht. :|

3. La patrolando ĝin produktas nia, Pro tio gustas ĝi Dolĉege, sed per forto energia Efikas ĝi en ni.

3. Ihn bringt das Vaterland aus seiner Fülle, |: Wie wär’ er sonst so gut! :| Wie wär’ er sonst so edel, wäre stille |: Und doch voll Kraft und Mut. :|

4. Ne ĉie en germana lando tiu Vinego kreskas, ne! Ekzistas kelka regiono, kiu Ne konas vinon, - ve!

4. Er wächst nicht überall im Deutschen Reiche, |: Und viele Berge, hört, :| Sind, wie die weiland Kreter, faule Bäuche |: Und nicht der Stelle wert. :|

5. Ekzemple, turingia la montaro Produktas beron - ho! Ŝajnvino estas ĝi nur, la barbaro Ĝin kore ĝuu do!

5. Thüringens Berge, zum Exempel, bringen |: Gewächs, sieht aus wie Wein, :| Ist’s aber nicht, man kann dabei nicht singen, |: Dabei nicht fröhlich sein. :|

6. Nek en la Erzgebirge ajn troviĝas Bonvino, nur metal’ En ĝiaj krudaj montoj produktiĝas Kaj akvo en la val’.

6. Im Erzgebirge dürft ihr auch nicht suchen, |: Wenn Wein ihr finden wollt, :| Das bringt nur Silbererz und Kobaltkuchen |: Und etwas Lausegold. :|

7. Sur Blocksberg, bonkonata sorĉistejo, Nur blovas akra vent’, Per ĝi alflugas el la diablejo Megera kontingent’!

7. Der Blocksberg ist der lange Herr Philister, |: Er macht nur Wind, wie der, :| Drum tanzen auch der Kuckuck und sein Küster |: Auf ihm die Kreuz und Quer. :|

8. Ĉe Rejno nur kreskadas vin vino, Benata estu ĝi! Ĉe l’bordoj ĝin ja kreis la destino, Por ke ĝojegu ni!

8. Am Rhein, am Rhein, da wachsen unsre Reben, |: Gesegnet sei der Rhein! :| Da wachsen sie am Ufer hin und geben |: Uns diesen Labewein. :|

…  …

2/2

9. Nu, trinku kaj ĝojadu kun bonkoro, Ho vivu Rejna vin’! Ĝi dum malĝoja iu ajn vivhoro Rekuraĝigu nin!

9. So trinkt ihn denn, und laßet uns allewege |: Uns freu’n und fröhlich sein! :| Und wüßten wir, wo jemand traurig läge, |: Wir gäben ihm den Wein. :|

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Rheinweinlied” von Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) ins Esperanto durch Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) in 1907.

Arg-393-775 (2007-03-25 06:55:31)

La esperantigon mi trovis en la kant-libreto “Esperantista kantaro”, kolekto unua: Germanaj kantoj popolaj kaj studentaj, Esperantigitaj de L. E. Meier, verkisto. La kantlibro estas eldonita en 1907 de la eldonejo Hans Theodor Hoffman, Berlin W 35, Steglitzer Straße 44.

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21), veröffentlicht 1775.

Arg-393-774 (2014-04-23 09:52:46)

Pro la melodio vidu la retejojn http: // norberto42. wordpress. com/ 201 / 03/ 03/ matthias-claudius-rheinweinlied-analyse/ kaj http: // de. wikisource. org/ wiki/ Rheinweinlied . La kanton on povas aŭdi en http: // www. youtube. com/ watch? v= vVihfjjoUjs . La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ rheinweinlied-notenblatt_600518. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=393&version-id=775,774