1/2

Matthias Claudius,  Matthias Claudius,
Rheinweinlied  Vinkanto de Rejn’

übersetzt von Ludwig Emil Meier

Bekränzt mit Laub den lieben vollen Becher |: Und trinkt ihn fröhlich leer! :| In ganz Europia, ihr Herren Zecher, |: Ist solch ein Wein nicht mehr. :| 1. Ornamu per foliaĵo la pokalon, Trinkmalplenigu ĝin! Eŭropo ne enhavas plue valon Kun same bona vin’!

2. Er kommt nicht her aus Ungarn, noch aus Polen, |: Noch wo man franzmänn’sch spricht, :| Da mag Sankt Veit, der Ritter, Wein sich holen, |: Wir holen ihn da nicht. :| 2. Nek Hungaruj’, Polujo ĝin kreskigas, Nek frankolanda ter’, Ni ne bezonas tiujn, nin ĝojigas De l’Rejno la vinber’.

3. Ihn bringt das Vaterland aus seiner Fülle, |: Wie wär’ er sonst so gut! :| Wie wär’ er sonst so edel, wäre stille |: Und doch voll Kraft und Mut. :| 3. La patrolando ĝin produktas nia, Pro tio gustas ĝi Dolĉege, sed per forto energia Efikas ĝi en ni.

4. Er wächst nicht überall im Deutschen Reiche, |: Und viele Berge, hört, :| Sind, wie die weiland Kreter, faule Bäuche |: Und nicht der Stelle wert. :| 4. Ne ĉie en germana lando tiu Vinego kreskas, ne! Ekzistas kelka regiono, kiu Ne konas vinon, - ve!

5. Thüringens Berge, zum Exempel, bringen |: Gewächs, sieht aus wie Wein, :| Ist’s aber nicht, man kann dabei nicht singen, |: Dabei nicht fröhlich sein. :| 5. Ekzemple, turingia la montaro Produktas beron - ho! Ŝajnvino estas ĝi nur, la barbaro Ĝin kore ĝuu do!

6. Im Erzgebirge dürft ihr auch nicht suchen, |: Wenn Wein ihr finden wollt, :| Das bringt nur Silbererz und Kobaltkuchen |: Und etwas Lausegold. :| 6. Nek en la Erzgebirge ajn troviĝas Bonvino, nur metal’ En ĝiaj krudaj montoj produktiĝas Kaj akvo en la val’.

7. Der Blocksberg ist der lange Herr Philister, |: Er macht nur Wind, wie der, :| Drum tanzen auch der Kuckuck und sein Küster |: Auf ihm die Kreuz und Quer. :| 7. Sur Blocksberg, bonkonata sorĉistejo, Nur blovas akra vent’, Per ĝi alflugas el la diablejo Megera kontingent’!

8. Am Rhein, am Rhein, da wachsen unsre Reben, |: Gesegnet sei der Rhein! :| Da wachsen sie am Ufer hin und geben |: Uns diesen Labewein. :| 8. Ĉe Rejno nur kreskadas vin vino, Benata estu ĝi! Ĉe l’bordoj ĝin ja kreis la destino, Por ke ĝojegu ni!

…  …

2/2

9. So trinkt ihn denn, und laßet uns allewege |: Uns freu’n und fröhlich sein! :| Und wüßten wir, wo jemand traurig läge, |: Wir gäben ihm den Wein. :| 9. Nu, trinku kaj ĝojadu kun bonkoro, Ho vivu Rejna vin’! Ĝi dum malĝoja iu ajn vivhoro Rekuraĝigu nin!

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21), veröffentlicht 1775.

Arg-393-774 (2014-04-23 09:52:46)

Pro la melodio vidu la retejojn http: // norberto42. wordpress. com/ 201 / 03/ 03/ matthias-claudius-rheinweinlied-analyse/ kaj http: // de. wikisource. org/ wiki/ Rheinweinlied . La kanton on povas aŭdi en http: // www. youtube. com/ watch? v= vVihfjjoUjs . La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ rheinweinlied-notenblatt_600518. html .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Rheinweinlied” von Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) ins Esperanto durch Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) in 1907.

Arg-393-775 (2007-03-25 06:55:31)

La esperantigon mi trovis en la kant-libreto “Esperantista kantaro”, kolekto unua: Germanaj kantoj popolaj kaj studentaj, Esperantigitaj de L. E. Meier, verkisto. La kantlibro estas eldonita en 1907 de la eldonejo Hans Theodor Hoffman, Berlin W 35, Steglitzer Straße 44.

http://www.poezio.net/version?poem-id=393&version-id=774,775