1/2

Elli Weisbach,  Elli Weisbach,
Lebensstoff  Vivmaterialo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Aus Flickfäden vielfarbig bunt und grau weben wir ein Leben. Schau, wie es schlingt und Maschen und Muster ineinander zwingt.

El flikfadenoj multkoloraj buntaj kaj grizaj ni teksas vivon. Vidu, kiel ĝi sin kunvolvigas kaj maŝojn kaj desinojn endevigas.

Ein Stoff zum Träumen, ein Tuch zum Sterben. Ein Fadenlauf, ein Farbverlauf, ein Knäul, eine Wirrnis, ein Knoten, ein Riss. Anknüpfpunkte und fadenscheinige Linien, ein Fluss, Wellen aus Kette und Schuss. Kette und Schuss.

Materialo por sonĝado,

tuko por morti.

Faden-eskalo, kolor-disiĝo, fadenbulo, disturbaĵo, nodo, disŝiraĵo. Ligopunktoj kaj fadenmontraj linioj, fluado, ondoj el varpoj kaj veftoj, varpo kaj vefto.

Aus Flickfäden vielfarbig bunt und grau weben wir ein Leben. Schau, wie es knüpft und die Spule am Boden zum Ende hüpft.

El flikfadenoj multkoloraj buntaj kaj grizaj teksas ni vivon. Vidu, kiel ĝi kunmetas kaj la bobeno surgrunde ĝisfine saltetas.

Was wird es werden? Ein Tuch aus Samt und Seide, ein schützende Hülle, ein feiner Teppich, ein grober Sack?

Kio ĝi fariĝos?

Ĉu tuko el veluro kaj silko,

protektanta tegaĵo,

ĉu fajna tapiŝo, ĉu kruda sako?

…  …

2/2

Aus Flickfäden vielfarbig bunt und grau weben wir ein Leben. Schau, wie es sticht und die Ränder und Kanten aneinander bricht.

El flikfadenoj multkoloraj buntaj kaj grizaj teksas ni vivon. Vidu, kiel ĝi pikigas kaj la randojn kaj eĝojn alrompigas.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Elli Weisbach (Elvira Köhler), publikigita 2007-02-25.

Arg-392-772 (2014-03-19 10:20:14)

Traduko de la Germana poemo “Lebensstoff” de Elli Weisbach (Elvira Köhler) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2007-03-23.

Arg-392-773 (2007-03-28 07:29:43)

http://www.poezio.net/version?poem-id=392&version-id=,772,773