1/2

Elli Weisbach,

Rapide

tradukita de Manfredo Ratislavo

Diablo! Ni fordiboĉas la Teron, ni foruzaĉas por nia amuzo la trezorojn de l’ mondo. Rendimento, plezuro kaj fortaj motoroj ebriigas, narkotas la menson. Frenezo! Ni frenezuloj!

Neniam ni estis al la falo en senfundon tiel proksimaj. Kia stulteco pelas nin kaj ĉiujn senkonsciajn hometojn al abismoj?

Rapide, rapide, nur ĉiam antaŭen nur ne paŭzi ne pripensu nepre ne pripensu.

Rendimento, plezuro kaj fortaj motoroj, je diablo, kia plezuro! Ni eraras! Kia stulteco! Proksimas la senfundo.

Sed ne paŭzu, rapide, rapide! La trezoroj de l’ mondo ebriigas. La senco? Ne pripensu, nepre ne pripensu: Ni disdiboĉas la Teron kaj ĉiuj senkonsciaj hometoj al la frenezo kaj al ĉiuj diabloj.

…

2/2

Traduko de la Germana poemo “Aber Tempo” de Elli Weisbach (Elvira Köhler) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04). Arg-391-771 (2007-03-28 07:26:36)

http://www.poezio.net/version?poem-id=391&version-id=,771