1/2

N. N. 11,  N. N. 11,
Studenta kanto  Studentenlied

tradukita de Manfred Retzlaff

1. La tutan tagon studis mi Senpaŭze ĝis vesper’. Nun dediĉita estu ĝi Finfine al bier’. Nur volas iri hejmen mi, se sonas de l’ gardisto kri’. Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

1. Ich hab’ den ganzen Vormittag,

In einem fort studiert

Drum sei nun auch der Nachmittag

Dem Bierstoff dediziert.

Ich geh, nicht eh’r vom Platze heim, Als bis die Wächter zwölfe schrei’n. Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

2. Plej bela aĵ’ en mondo ĉi Ja estas am’ kaj vin’, Brakumas mian inon mi Kaj sentas princo min. Mi revas, ke kun reĝa kron’ Mi sidas alte sur la tron’. Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

2. Was ist des Lebens höchste Lust?

Die Liebe und der Wein!

Wenn’s Liebchen ruht an meiner Brust, Dünk ich mir Fürst zu sein; Und bei dem edlen Gerstensaft Träum ich von Kron’ und Kaiserschaft. Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

3. Se hom’ ne sentas ĉarmon de La bel’ kaj de la vin’, Na ŝatas tiun mi kaj ne Salutas kore lin. Egala ŝajnas tiu ĉi Al malfekunda kamp’ al mi. Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

3. Wer nie der Schönheit Reiz empfand, Wer sich nicht freut beim Wein, Dem reich’ ich nicht als Freund die Hand, Mag nicht sein Bruder sein. Sein Leben gleicht, wie mir es dünkt, Dem Felde, das nur Dornen bringt. Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

4. Jam ofte mi - ĉe la ĉiel’ - Pensadis pri l’ kamel’: Komforton havas tiu ĉi; Ĉar portos ĝi en si Barelon, se ne akvo en Ĉi tiu estus jen. Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

4. Schon oft hab’ ich bei meiner Seel’, Darüber nachgedacht, Wie gut’s der Schöpfer dem Kamel Und wie bequem gemacht: Es trägt ein Fass im Leib daher, Wenn nur kein Wasser drinnen wär! Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

…  …

2/2

5. Ho, karaj fratoj, estas ne Plu klara pens’ en mi; Mi havas la impreson, ke forlasis min raci’. Tordiĝas miaj sensoj kvin Kaj tio konfuzigas min. Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

5. Ihr lieben Brüder, sagt mir doch,

Wo der Verstand mir weilt;

Es kommt mir vor in meinem Sinn,

Als wär’ ich fast bekeilt;

Das Auge lallt, die Nas ist schwer, Und meine Zunge sieht nicht mehr. Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

6. Plenigu por mi drinkemul’ La glason ree vi! Ĝin notu, mastro, sur tabul’, Pruntita estu ĝi. Mi lasas mian ĉapon kun promes’ de posta pago nun.^{3} Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

6. Herr Wirt, nehm’ er das Glas zur Hand Und schenk’ es wieder ein! Schreib’ er’s nur dort an jene Wand, Gepumpet muß es sein. Sei er fidel, ich lass’ ihm ja Mein Cerevis zum Pfande da.^{4} Vivállerallál-lerállerallá, Vivállerallállerallá!

Traduko de la Germana poemo “Studentenlied” de N. N. 11 en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2007-03-20.

Arg-389-767 (2007-03-23 11:43:37)

La originan germana-lingvan tekston de tiu ĉi kanto mi, Manfred Retzlaff, elprenis el la retejo de sinjoroFrank Petersohn http: // ingeb. org/ Lieder/ ichhabde. html . Tie estas indikite, ke la dua kaj la tria strofoj estas antaŭ la jaro 1794 verkitaj de Joachim Perinet (1765-1816). Vidu ankaŭ: http: // www. markomannia. org/ index. php? target= liederbuchlied&liedid= 284 . La melodio de la kanto estas indikita en ambaŭ retejoj en formo de midi-dosiero.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 11.

Arg-389-765 (2007-03-18 12:09:45)

Den Text dieses Liedes habe ich, Manfred Retzlaff, entnommen aus der Internetzseite von Herrn Frank Petersohn http: // ingeb. org/ Lieder/ ichhabde. html . Dort ist angegeben, dass die 2. und die dritte Strophe von Joachim Perinet (1765-1816) vor 1794 verfasst worden sind. Siehe auch: http: // www. markomannia. org/ index. php? target= liederbuchlied&liedid= 284 . Die Melodie des Liedes ist in beiden Netzauftritten in Form einer Midi-Datei angegeben.

http://www.poezio.net/version?poem-id=389&version-id=767,765

3aŭ:

Kaj prenu mian ĉapon ĉi, Ĝi estu via garanti’

4Das Cerevis - abgeleitet von dem vulgärlateinichen Wort “cerevisia” für Bier - ist der Bierhut der Studenten.