1/2

Hans Christian Andersen,  Hans Christian Andersen,
I skoven  En la arbaro

tradukita de Søren Kristian Nielsen

Hvor skoven dog er frisk og stor, kuk-kuk, kuk-kuk, fallera. Skovmærker der og jordbær gror, kuk-kuk, kuk-kuk, fallera. I træets bark er mærke sat, der så jeg dig en måneklar nat. ::Kuk-kuk, kuk-kuk, falera.::

Ho, kiel bela la arbar’, kuk-kuk, kuk-kuk, falera, kun bela varda foliar’, kuk-kuk, kuk-kuk, falera. La junular’ kun am-ebri’ promenas ofte tie ĉi. ::Kuk-kuk, kuk-kuk, falera.::

I måneskin er smukt at gå, kuk-kuk, kuk-kuk, fallera. I skov ved solskin ligeså, kuk-kuk, kuk-kuk, fallera. Af kukkeren jeg vide får, hvor mange kys og leveår. ::Kuk-kuk, kuk-kuk, falera.::

En luna brilo iras ni, kuk-kuk, kuk-kuk, falera, kaj ankaŭ sub la sunradi’, kuk-kuk, kuk-kuk, falera. De la kukol’ ekscias vi, ĉu pli da kisoj havos vi. ::Kuk-kuk, kuk-kuk, falera.::

Gør ikke verden dig for tung, kuk-kuk, kuk-kuk, fallera. Husk på, du er kun én gang ung, kuk-kuk, kuk-kuk fallera. Skovmærker gror, og jordbær gror, og kukkeren ved når og hvor. ::Kuk-kuk, kuk-kuk, falera.::

Nur pensu pri gajec’ kaj ĝoj’, kuk-kuk, kuk-kuk, falera, kaj iru laŭ la hela voj’, kuk-kuk, kuk-kuk, falera. Kaj la kukolo kantas pri la amo inter li kaj ŝi. ::Kuk-kuk, kuk-kuk, falera.::

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Hans Christian Andersen (Johano Kristiano Andersen’, ∗1805-04-02 – †1875-08-04).

Arg-387-762 (2007-03-13 08:43:52)

Der Text ist entnommen aus der Internetzseite www. ugle. dk/ hvor_skoven_dog_er_ frisk_og_stor. html von Herrn Jørgen Ebert (je@ugle.dk). Das Lied wird nach der Melodie eines deutschen Volksliedes gesungen. Siehe auch http: // www. ugle. dk/ hvor_ skoven_dog_er_frisk_og_stor. mid .

Traduko de la Dana poemo “I skoven” de Hans Christian Andersen (Johano Kristiano Andersen’, ∗1805-04-02 – †1875-08-04) en Esperanton de Søren Kristian Nielsen (∗1905 – †1988-06-08).

Arg-387-763 (2007-03-13 08:43:40)

La teksto estas prenita el la retejo http: // www. ugle. dk/ hvor_skoven_ dog_er_frisk_og_stor. html de sinjoro Jørgen Ebert (je@ugle.dk). La kanto estas kantata laŭ la melodio de germana popola kanto. Vidu ankaŭ: www. ugle. dk/ hvor_skoven_dog_er_frisk_og_stor. mid .

http://www.poezio.net/version?poem-id=387&version-id=,762,763