1/2

Фёдор Сологуб,  Фёдор Сологуб,
La disipulo  La disipanto
translated by Manfred Retzlaff  translated by Michel Duc Goninaz

Stulte mi eluzis korpon mian, Disipado estis tio ĉi, Vidas elirejon mi nenian, Nude, neŝirmite staras mi.

Mi la korpon liveris al ŝimo, Disipinte trezoron de l’ sort’. Jen mi staras ĉe la noktolimo En nudeco, senhelpa, sen fort’.

Kaj mi preĝas al la kara Dio, -Tiel mi neniam petis Lin -: “Donu Vi al mi da energio iom, kiu plu vivtenos min.

Kaj mi petas de la Dia graco

— senkomparas la preĝa sincer’! — “Nur iomon da forto donacu Al mi, kiun lacigas la ter’.

Neporteblaj afliktiĝoj teraj, Kaj tro granda tera vivopen’, Sed kontraŭe ĉarmoj primaveraj Kaj freŝiga akva ĉirkaŭpren’!

Sub ĉi-teraj ĉagrenoj mi sklavas, Por mi troas la tera plenum’, Sed printempoj min, ho kiom! ravas, Kaj freŝigas min akva brakum’.

Kiel ardas la purpur-aŭroroj, Kiel igas revi la jasmen’, Kiel rave amas inaj koroj, Kiel kisas lipoj kun ĝojplen’!

Kiom ruĝe aŭroroj ĉi ardas, Kiel revas jasmena arbet’, Kiel milde lazuro rigardas, Kiel kisas la lipa impet’!

Kaj ankoraŭ ĉi kisad’ pasia, 1) Kaj jasmen-aromo tiu ĉi, La revado forta, idilia, Kaj de l’ versoj dolĉa melodi’!

Dezirata eĉ pli, ol kisado, Kaj aroma eĉ pli, ol jasmen’, Estas forto de sonĝa persvado Kaj de versoj la milda refren’.

…  …

2/2

Gloro kaj potenco estas via! Mi Vin petas, kompatema Di’: Donu iom al vivtempo mia, Por ke pluajn kantojn verku mi!“ Ĉar Vi, Di’, kompatemas, kaj vere En Vi — gloro kaj fort’, lumoflu’. Donu iom da vivo surtere, Por ke kantojn komponu mi plu!”

Translation of the Russian poem “Расточитель” by Фёдор Сологуб (Fjodor Kusmiĉ Teternikov, ∗1863-03-01 – †1927-12-05) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2002-08 .

MR-392-1a / Arg-385-758 (2007-02-06 12:17:32)

La vera nomo de la poeto estis: Фёдор �узьмич Тетерников (Fjodor Kusmiĉ Teternikov), Фёдор Сологуб (Fjodor Sologub) estis lia kaŝnomo (pseŭdonimo).

Translation of the Russian poem “Расточитель” by Фёдор Сологуб (Fjodor Kusmiĉ Teternikov, ∗1863-03-01 – †1927-12-05) into Esperanto by Michel Duc Goninaz (∗1933-09.06) on 2003.

Arg-385-759 (2007-02-08 12:35:49)

Tiu ĉi traduko aperis en la revuo “La ondo de Esperanto”, en 2003. Laŭ sciigo de sro Michel Duc Goninaz, la verkinto de tiu ĉi traduko, mi, Manfred Retzlaff, korektis preseraron en la tria stofo, nome “printempo” anstataŭ ĝuste “printempoj”. S-ro Duc Goninaz atentigis min pri tio per retletero de l’ 07.02.2007. Tiu preseraro ankoraŭ estis en la retejo http: // www. esperanto. org/ Ondo/ Ondo/ 106-lode. htm# 106-36 , el kiu mi prenis la tradukon.

http://www.poezio.net/version?poem-id=385&version-id=758,759