1/1

Hertha Koenig,  Hertha Koenig,
La rivero  Der Fluß

tradukita de Manfred Retzlaff

Kiu kun senhalta flu’ Super rokoj kaj ŝtonar’ Envaliĝis ĉiam plu, inter greso kaj herbar’:

Der mit ungeduldigem Schritt Talwärts eilte, lebenskühn, Über schimmernden Granit, Zwischen weichem Farrengrün:

Tiu trenas per rokar’, Super sulka sablo sin. Lante flosas sur ĝi ŝip’, Eĉ ne ŝaŭmigante ĝin.

Schleppt sich als ein Bettler schwer Über ernstgefuchten Sand, Zwischen Steinen rauh vor Glut, Tote Gischt in müder Hand.

Brilas antaŭ ĝi la mar’ – Kaj ĝi devas vidi en Tiu droni en disip’ Sian kontribuon jen.

Vor ihm glänzt das weite Meer – Und er muß verschmachtend sehn Seinen dürftigen Tribut In Verschwendung untergehn.

Traduko de la Germana poemo “Der Fluß” de Hertha Koenig (∗1884-10-24 – †1976-10-12) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2002-03.

MR-378-1b / Arg-383-756 (2007-02-01 11:16:50)

La poemo aperis en la volumo “Printempo en Aŭtuno, kolektitaj poemoj” (Frühling im Herbst, Gesammelte Gedichte) en la eldonejo Pendragon, Stapenhorststr. 15, D-33615 Bielefeld, Germanio, tel. 0049- (0)521-69689, fax 0049-(0)521-74470. La eldonisto, s-ro Günther Butkus, permesis al mi, Manfred Retzlaff, la 27an de Majo 2002, ke mi publikigu la poemon kun mia traduko en Esperanton.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Hertha Koenig (∗1884-10-24 – †1976-10-12).

Arg-383-754 (2007-02-01 11:16:35)

Das Gedicht ist erschienen in dem Band “Frühling im Herbst”, Gesammelte Gedichte, Verlag Pendragon, Stapenhorststr. 15, D-33615 Bielefeld, F.R.Deutschland, Ruf (0521)69689, Fax (0521)74470. Der Verleger, Herr Günther Butkus, hat mir, Manfred Retzlaff, am 27. Mai 2002 erlaubt, dies Gedicht mit meiner Übersetzung zu veröffentlichen.

http://www.poezio.net/version?poem-id=383&version-id=,756,754