Inhaltsverzeichnis

Władysław Broniewski, Poezja; Władysław Broniewski, Poezio . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Władysław Broniewski, Poezja; Władysław Broniewski, Poezio  2/4
Władysław Broniewski,  Władysław Broniewski,
Poezja  Poezio

tradukita de Jevgenij Josifoviĉ Miĥalski

Ty przychodzisz jak noc majowa, biała noc, uśpiona w jaśminie, i jaśminem pachnątwoje słowa, i księżycem sen srebrny płynie, Ty przychodzisz jak noc majowa, biała noc, noc uśpiona w jaśminie, i jaśminem pachnątwoje słowa, i księżycem sen srebrny płynie,

płyniesz cicha przez noce bezsenne

- cichąnocątak liście szeleszcząszepcesz sny, szepcesz słowa tajemne, w słowach cichych skąpana jak w deszczu... płyniesz cicha przez noce bezsenne

- cichąnocątak liście szeleszczą-

szepczesz sny, szepczesz słowa tajemne, w słowach cichych skąpana jak w deszczu.

To za mało! Za mało! Za mało! Twoje słowa tumaniąi kłamią! Piersiom żywych daj oddech zapału, wiew szeroki i skrzydła do ramion!

To za mało! Za mało! Za mało! Twoje słowa tumaniąi kłamią! Piersiom żywych daj oddech zapału, wiew szeroki i skrzydła do ramion!

Nam te słowa ciche nie starczą. Marne słowa. I błahe. I zimne. Ty masz werbel nam zagrać do marszu! Smagać słowem! Bić pieśnią! Wznieść hymnem!

Nam te słowa ciche nie starczą. Marne słowa. I błahe. I zimne. Ty masz werbel nam zagrać do marszu! Smagać słowem! Bić pieśnią! Wznieść hymnem!

Jest gdzieś radość ludzka, zwyczajna, jest gdzieś jasne i piękne życie.- Powszedniego chleba słów daj nam i stań przy nas, i rozkaz-bić się!

Jest gdzieś radość ludzka, zwyczajna, jest gdzieś jasne i piękne życie. - Powszedniego chleba słów daj nam i stań przy nas, i rozka ż-bić się!

…  …

Niepotrzebne nam białe westalki, noc nie zdławi świętego ogniabądź jak sztandar rozwiany wśród walki, bądź jak w wichrze wzniesiona pochodnią!

Niepotrzebne nam białe westalki, noc nie zdławi świętego ognia - bądź jak sztandar rozwiany wśród walki, bądź jak w wichrze wzniesiona pochodnia!

Odmień, odmień nam słowa na wargach, naucz śpiewać płomienniej i prościej, niech nas miłość ogromna potarga. Więcej bólu i więcej radości!

Odmień, odmień nam słowa na wargach, naucz śpiewać płomienniej i prościej, niech nas miłość ogromna potarga, więcej bólu i więcej radości!

Jeśli w pięści potrzebna ci harfa, jeśli harfa ma zakląć pioruny, rozka ż żyły na struny wyszarpać i naciągać, i trącać jak struny.

Jeśli w pieśni potrzebna ci harfa, jeśli harfa ma zakląć pioruny, rozka ż żyły na struny wyszarpać i naciągać, i trącać jak struny.

Trzeba pieśniąbić a ż do śmierci, trzeba głuszyć w ciemnościach syk węży. Jest gdzieś życie piękniejsze od nędzy. I jest miłość. I ona zwycięży.

Trzeba pieśniąbić a ż do śmierci,

trzeba głuszyć w ciemnościach syk węży. Jest gdzieś życie piękniejsze od wierszy. I jest miłość. I ona zwycięży.

Wtenczas daj nam, poezjo, najprostsze ze słów prostych i z cichych- najcichsze, a umarłych w wieczności rozpostrzyj jak chorągwie podarte na wichrze.

Wtenczas daj nam, poezjo, najprostsze ze słów prostych i z cichych - najcichsze, a umarłych w wieczności rozpostrzyj jak chorągwie podarte na wichrze.

…  …

Verkinto de tiu ĉi Pola poemo estas Władysław Broniewski (∗1897-12-17 – †1962-02-10).

Arg-846-1705 (2013-02-27 21:32:12)

Tiu ĉi teksto estas kopiita el http: // www. poema. art. pl/ site/ itm_362_ poezja. html . Pri la autoro vidu la pola-lingvan retejon http: // pl. wikipedia. org/ wiki/ WЕ�adysЕ�aw_Broniewski .

Traduko de la Pola poemo “Poezja” de Władysław Broniewski (∗1897-12-17 – †1962-02-10) en Esperanton de Jevgenij Josifoviĉ Miĥalski.

MR-520-4 / Arg-846-1706 (2013-02-28 12:16:40)

Esperantigis: Eŭgeno Miĥalski (Jevgenij Iosifoviĉ Miĥalski, Евгений Михалский); 21.01.1897 – 15.10.1937; laŭ la origina pola-lingva teksto. Tiu ĉi traduko aperis en 1949 en la revuo �Literatura Mondo“, tria jaro, 7-8, julio-augusto 1949. Vidu: http: // www. literaturo. dk/ poezio. htm . Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ EЕ�geno_MiД�alski .