1/3

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Die Hoffnung La espero Die Hoffnung Надежда

tradukita de Richard Schulz tradukita de Marie Hankel tradukita de Семен Вайнблат

In der Welt entstand ein

neues Sinnen. In die Welt ertönt voll

Kraft ein Rufen. Mögen beide flügelleicht

von hinnen Sich erheben stets zu

höh’ren Stufen En la mondon ve-

nis nova sento,

tra la mondo iras

forta voko; Per flugiloj de fa-

cila vento nun de loko flugu

ĝi al loko.

In der Welt entstand ein

neu Empfinden, Durch die Welt erschal-

len laute Worte, Und es soll, auf leicht

beschwingten Winden,

Fliegen nun der Ruf von Ort zu Orte.

Над землею новым чувством веет, И призыв разносится по свету. Он на крыльях, словно легкий ветер,

Облетает быстро всю планету.

Und die Welt von Blut

und Tränen wenden Fort von allen

mörderischen Waffen, Daß aus Krieg ersteh’ an

allen Enden Friedenssehnen und

beglücktes Schaffen.

Ne al glavo san-

gon soifanta ĝi la homan tiras

familion; Al la mond’ eter-

ne militanta ĝi promesas sank-

tan harmonion.

Und es ist kein Aufruf

zum Gefechte, Soll uns nicht zum

blut’gen Schwerte reißen,

Nein, dem ewig kämpfenden Geschlechte

Will die heil’ge Eintracht es verheißen.

Не мечом - оплотом разрушенья - Он сплотить мечтает все народы, - Людям, утомившимся в сраженьях, Обещает мир он и

свободу.

Unterm heilgen Zeichens

ihres Strebens Sammeln sich die milden

Friedensstreiter. Schnneller wächst der In-

halt ihres Lebens. Ihrer Zukunft sind sie

Wegbereiter.

Sub la sankta signo de l’ espero

kolektiĝas pacaj

batalantoj, Kaj rapide kres-

kas la afero per laboro de la

esperantoj.

Unter stiller Hoffnung

heil’gem Zeichen Sammeln sich die friede-

vollen Streiter; Was sie sehnend

wünschen zu erreichen,

Rasch wächst es durch ihre Arbeit weiter.

Все, кто верит в счастье дней грядущих, Собрались под мирные знамена. Под звездой идеи всемогущей Стали мы сильнее и сплоченней.

Zwischen den zerrißnen

Völkern stehen Immer noch die

überkommnen Grenzen.

Endlich aber werden sie

vergehen, Und mit ihnen müde Dif-

ferenzen.

Forte staras mu-

roj de miljaroj inter la popoloj

dividitaj; Sed dissaltos

la obstinaj baroj,

per la sankta amo disbatitaj.

Tausendjährig steh’n

die festen Schranken Von den Völkern feind-

lich aufgerichtet, Doch die allerstärksten

Mauern wanken, Durch der Liebe heil’ge

Macht vernichtet.

Стены недоверья

вековые Разобщили страны и

народы, Но сметет препятствия любые

Светлая любовь - сестра свободы.

…  …  …  …

2/3

Auf dem Fundament

neutraler Sprache Unter gegenseitigem Ver-

stehen Wächst wie Zauber die

geliebte Sache, Wächst und kann hinfort

nicht mehr vergehen.

Sur neŭtrala lingva fundamento,

komprenante unu

la alian, La popoloj faros

en konsento unu grandan ron-

don familian.

Auf neutraler Sprache

festem Grunde Wird die Menschheit

künftig sich verstehen,

Und die Völker, im Fa-

milienbunde, Werden endlich sich als

Brüder sehen.

Овладевши языком общенья,

Хорошо друг друга

понимая, Будут жить народы, без сомненья, Как семья единая

земная.

Wir und unsre fleißigen

Kollegen Werden in der Arbeit

nicht erlahmen, Bis erfüllen wird zu

ew’gem Segen Sich das heißersehnte

Traumziel. Amen!

Nia diligenta ko-

legaro en laboro paca ne

laciĝos, Ĝis la bela sonĝo

de l’ homaro por eterna ben’

efektiviĝos.

Emsig wirkt die Arbeitsschar im Frieden,

Bis der allerschönste

Traum der Erde Durch des stete Schaf-

fen, ohn’ Ermüden, Einst zur segensvollen

Wahrheit werde.

Полные энергии и

страсти Не устанем яростно трудиться, Чтоб мечта, которой нет прекрасней, Для людей смогла осуществиться.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-377-924 (2014-10-31 20:54:51)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis en 2008-09-23 tiun ĉi germanigon el la libro “Ĉirkaŭ la skolo Analiza” de Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), eldonita en 1997 de la Esperanto-Centro Paderborno (D-33044 Paderborn), 1-a eldono 1997, ISBN 3-922570-79-8, kun postparolo de Bermano Hermano (Hermann Behrman). Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de Marie Hankel (nask. Dippe, ∗1844-02-02 – †1929-12-15).

Arg-377-891 (2008-09-20 10:02:40)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto “La Espero” sur folio, kiun mi en 1999 ricevis de s-ano s-ro Anton Kronshage (Eulenweg 27, D-58322 Schwelm, Germanio). Indikita estis tie: Deutsche Übersetzung von Frau M. Hankel (= germana traduko de M. Hankel). Mi supozas, ke tiu estas la germana Esperanto-poetino Marie Hankel. Estas ja tre verŝajne, ke estas ŝi la verkinto; char ne estas konata iu alia germana esperantista poetino kun la familia nomo Hankel.

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Семен Вайнблат (∗1936-03-30).

Arg-377-893 (2009-11-04 21:50:48)

Prenita  el  la

retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . La verkinto, s-ro Vajnblat, donis al mi en retletero de l’ 24.04.2008 la permeson publikigi siajn esperantigojn de poemoj en mia retejo “www.poezio.net”.