1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

Надежда  La espero  Nadzieja
tradukita de Семен Вайнблат  tradukita de Leopold Blumental

Над землею новым чувством

веет, И призыв разносится по свету. Он на крыльях, словно легкий

ветер, Облетает быстро всю планету.

En la mondon venis nova

sento, tra la mondo iras forta vo-

ko; Per flugiloj de facila vento nun de loko flugu ĝi al lo-

ko.

Nowych uczuć trysnęłaś krynico, Idzie światem potężne wołanie; Niech je wiatry za skrzydła

pochwycą, Niech rozniosą po życiowym

łanie!

Не мечом - оплотом разрушенья

- Он сплотить мечтает все

народы, - Людям, утомившимся в

сраженьях, Обещает мир он и свободу.

Ne al glavo sangon soifan-

ta ĝi la homan tiras familion; Al la mond’ eterne mili-

tanta ĝi promesas sanktan har-

monion.

Głos sięrozszedł, wzywa ludzkie

rzesze Nie do mieczy, nie do krwawej

burzy, On nadzieję świętą w sercach

krzesze, Ludziom - wrogom wieczny

pokój wró ży.

Все, кто верит в счастье дней

грядущих, Собрались под мирные знамена. Под звездой идеи всемогущей Стали мы сильнее и сплоченней.

Sub la sankta signo de l’

espero kolektiĝas pacaj batalan-

toj, Kaj rapide kreskas la afe-

ro per laboro de la esperan-

toj.

Pod sztandarem tej świętej nad-

ziei Pokojowi siękupiąszermierze... Szybko rośnie moc drogiej idei, Dzięki pracy i niezłomnej wierze.

Стены недоверья вековые Разобщили страны и народы, Но сметет препятствия любые Светлая любовь - сестра

свободы.

Forte staras muroj de mil-

jaroj inter la popoloj dividitaj; Sed dissaltos la obstinaj

baroj, per la sankta amo disbati-

taj.

Trwałe mury dzieliły narody, Między nimi stały lat tysiące. Ale padnąoporne przegrody, Gdy uderząw nie serca gorące.

Овладевши языком общенья, Хорошо друг друга понимая, Будут жить народы, без

сомненья, Как семья единая земная.

Sur neŭtrala lingva funda-

mento, komprenante unu la alian, La popoloj faros en kon-

sento unu grandan rondon fami-

lian.

Na osnowie jednej wspólnej

mowy Ludy myśląnapełniąsięBo żą, W zrozumieniu i w zgodzie świat

nowy, Jednąwielkąrodzinęutworzą.

…  …  …

2/2

Полные энергии и страсти Не устанем яростно трудиться, Чтоб мечта, которой нет

прекрасней, Для людей смогла

осуществиться.

Nia diligenta kolegaro en laboro paca ne laciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’ ho-

maro por eterna ben’ efekti-

viĝos.

Więc szermierze wytrwająw jed-

ności, Wielkim trudem się swoim nie

zmęczą, Póki piękne marzenie ludzkości Nie zabłyśnie nam wieczystą

tęczą.

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Семен Вайнблат (∗1936-03-30).

Arg-377-893 (2009-11-04 21:50:48)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . La verkinto, s-ro Vajnblat, donis al mi en retletero de l’ 24.04.2008 la permeson publikigi siajn esperantigojn de poemoj en mia retejo “www.poezio.net”.

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Polan de Leopold Blumental (Leo Belmont, ∗1865-03-08 – †1941-10-19).

Arg-377-744 (2007-01-05 09:02:27)

Tiun ĉi tradukon de la origina Esperant-lingva poemo “La Espero” mi (Manfred Retzlaff) trovis en la interreta enciklopedio “Vikipedio”, en http: // pl. wikipedia. org/ wiki/ La_Espero .

http://www.poezio.net/version?poem-id=377&version-id=893,742,744