1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

Надежда  La espero  Die Hoffnung
tradukita de Семен Вайнблат  tradukita de N. N. 10

Над землею новым чувством

веет, И призыв разносится по свету. Он на крыльях, словно легкий

ветер, Облетает быстро всю планету.

En la mondon venis nova

sento, tra la mondo iras forta

voko; Per flugiloj de facila ven-

to nun de loko flugu ĝi al lo-

ko.

In die Welt kam eine neue Kunde, Durch die Welt erschallt ein kräftig

Wort, Und es tönt aus Sturmwinds star-

kem Munde, Und es rauscht und ruft von Ort zu

Ort:

Не мечом - оплотом

разрушенья - Он сплотить мечтает все

народы, - Людям, утомившимся в

сраженьях, Обещает мир он и свободу.

Ne al glavo sangon soi-

fanta ĝi la homan tiras famili-

on; Al la mond’ eterne mili-

tanta ĝi promesas sanktan har-

monion.

“Nicht zum Schwerte, nicht zu

blut’gem Ringen Ruf’ der Menschheit Brüder ich als

Feinde; Legt die Waffen nieder! Ich will

bringen Heil’ge Harmonie der Weltgemein-

de.”

Все, кто верит в счастье дней

грядущих, Собрались под мирные

знамена. Под звездой идеи всемогущей Стали мы сильнее и

сплоченней.

Sub la sankta signo de l’

espero kolektiĝas pacaj bata-

lantoj, Kaj rapide kreskas la

afero per laboro de la esperan-

toj.

Um der Hoffnung heilige Standarte Sammeln friedlich sich die Kamera-

den, Und es strömen — seht! — der hohen

Warte Neue Jünger zu auf allen Pfaden.

Стены недоверья вековые Разобщили страны и народы, Но сметет препятствия любые Светлая любовь - сестра

свободы.

Forte staras muroj de

miljaroj inter la popoloj dividi-

taj; Sed dissaltos la obstinaj

baroj, per la sankta amo disba-

titaj.

— Tausende von Jahren alte Mauern

Trennten Volk von Volk als starre

Schranken; Doch die Mauern werden nimmer

dauern Heil’ge Liebe bringet sie zum Wan-

ken.

…  …  …

2/2

Овладевши языком общенья, Хорошо друг друга понимая, Будут жить народы, без

сомненья, Как семья единая земная.

Sur neŭtrala lingva fun-

damento, komprenante unu la ali-

an, La popoloj faros en kon-

sento unu grandan rondon fa-

milian.

Auf der Menschheitssprache festem

Grunde

— Jedes Volk wird jedes Volk verstehn —

Werden auf des ganzen Erdballs

Runde Alle wie ein Volk zusammenstehn.

Полные энергии и страсти Не устанем яростно трудиться, Чтоб мечта, которой нет

прекрасней, Для людей смогла

осуществиться.

Nia diligenta kolegaro en laboro paca ne la-

ciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’

homaro por eterna ben’ efekti-

viĝos.

Uns’re wackern Friedensstreiter

werden Nimmer ruhen, nimmer rasten stil-

le, Bis der Menschheit schöner Traum

auf Erden Zu der Menschheit Heile sich

erfülle.

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Семен Вайнблат (∗1936-03-30).

Arg-377-893 (2009-11-04 21:50:48)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . La verkinto, s-ro Vajnblat, donis al mi en retletero de l’ 24.04.2008 la permeson publikigi siajn esperantigojn de poemoj en mia retejo “www.poezio.net”.

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de N. N. 10.

Arg-377-743 (2007-04-29 14:03:59)

Entnommen aus der Internetzseite http: // de. wikipedia. org/ wiki/ La_Espero .

http://www.poezio.net/version?poem-id=377&version-id=893,742,743