1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

Die Hoffnung  La espero  Die Hoffnung
tradukita de Marie Hankel  tradukita de Richard Schulz

In der Welt entstand ein neu

Empfinden, Durch die Welt erschallen laute

Worte, Und es soll, auf leicht beschwing-

ten Winden, Fliegen nun der Ruf von Ort zu

Orte.

En la mondon venis nova

sento, tra la mondo iras forta

voko; Per flugiloj de facila ven-

to nun de loko flugu ĝi al

loko.

In der Welt entstand ein neues Sin-

nen. In die Welt ertönt voll Kraft ein

Rufen. Mögen beide flügelleicht von hin-

nen Sich erheben stets zu höh’ren Stu-

fen

Und es ist kein Aufruf zum Ge-

fechte, Soll uns nicht zum blut’gen

Schwerte reißen, Nein, dem ewig kämpfenden Ge-

schlechte Will die heil’ge Eintracht es ver-

heißen.

Ne al glavo sangon soi-

fanta ĝi la homan tiras famili-

on; Al la mond’ eterne mili-

tanta ĝi promesas sanktan

harmonion.

Und die Welt von Blut und Tränen

wenden Fort von allen mörderischen Waf-

fen, Daß aus Krieg ersteh’ an allen En-

den Friedenssehnen und beglücktes

Schaffen.

Unter stiller Hoffnung heil’gem

Zeichen Sammeln sich die friedevollen

Streiter; Was sie sehnend wünschen zu er-

reichen, Rasch wächst es durch ihre Ar-

beit weiter.

Sub la sankta signo de l’

espero kolektiĝas pacaj bata-

lantoj, Kaj rapide kreskas la

afero per laboro de la esperan-

toj.

Unterm heilgen Zeichens ihres

Strebens Sammeln sich die milden Friedens-

streiter. Schnneller wächst der Inhalt ihres

Lebens. Ihrer Zukunft sind sie Wegbereiter.

Tausendjährig steh’n die festen

Schranken Von den Völkern feindlich aufge-

richtet, Doch die allerstärksten Mauern

wanken, Durch der Liebe heil’ge Macht

vernichtet.

Forte staras muroj de

miljaroj inter la popoloj dividi-

taj; Sed dissaltos la obstinaj

baroj, per la sankta amo disba-

titaj.

Zwischen den zerrißnen Völkern

stehen Immer noch die überkommnen

Grenzen. Endlich aber werden sie vergehen, Und mit ihnen müde Differenzen.

…  …  …

2/2

Auf neutraler Sprache festem

Grunde Wird die Menschheit künftig sich

verstehen, Und die Völker, im Familienbun-

de, Werden endlich sich als Brüder

sehen.

Sur neŭtrala lingva fun-

damento, komprenante unu la ali-

an, La popoloj faros en kon-

sento unu grandan rondon fa-

milian.

Auf dem Fundament neutraler

Sprache Unter gegenseitigem Verstehen Wächst wie Zauber die geliebte Sa-

che, Wächst und kann hinfort nicht

mehr vergehen.

Emsig wirkt die Arbeitsschar im

Frieden, Bis der allerschönste Traum der

Erde Durch des stete Schaffen, ohn’

Ermüden, Einst zur segensvollen Wahrheit

werde.

Nia diligenta kolegaro en laboro paca ne la-

ciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’

homaro por eterna ben’ efekti-

viĝos.

Wir und unsre fleißigen Kollegen Werden in der Arbeit nicht erlah-

men, Bis erfüllen wird zu ew’gem Segen Sich das heißersehnte Traumziel.

Amen!

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de Marie Hankel (nask. Dippe, ∗1844-02-02 – †1929-12-15).

Arg-377-891 (2008-09-20 10:02:40)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto “La Espero” sur folio, kiun mi en 1999 ricevis de s-ano s-ro Anton Kronshage (Eulenweg 27, D-58322 Schwelm, Germanio). Indikita estis tie: Deutsche Übersetzung von Frau M. Hankel (= germana traduko de M. Hankel). Mi supozas, ke tiu estas la germana Esperanto-poetino Marie Hankel. Estas ja tre verŝajne, ke estas ŝi la verkinto; char ne estas konata iu alia germana esperantista poetino kun la familia nomo Hankel.

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-377-924 (2014-10-31 20:54:51)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis en 2008-09-23 tiun ĉi germanigon el la libro “Ĉirkaŭ la skolo Analiza” de Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), eldonita en 1997 de la Esperanto-Centro Paderborno (D-33044 Paderborn), 1a eldono 1997, ISBN 3-922570-79-8, kun postparolo de Bermano Hermano (Hermann Behrman). Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=377&version-id=891,742,924