1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Die Hoffnung  Надежда  La espero
tradukita de N. N. 10  tradukita de Коган

In die Welt kam eine neue Kunde, Durch die Welt erschallt ein kräftig

Wort, Und es tönt aus Sturmwinds starkem

Munde, Und es rauscht und ruft von Ort zu

Ort:

Новым чувством мир

обогатился, Зов могучий уж везде

гремит. Вихрем легким пусть же

прокатится Этот зов - и землю оживит.

En la mondon venis nova

sento, tra la mondo iras forta

voko; Per flugiloj de facila ven-

to nun de loko flugu ĝi al lo-

ko.

“Nicht zum Schwerte, nicht zu

blut’gem Ringen Ruf’ der Menschheit Brüder ich als

Feinde; Legt die Waffen nieder! Ich will brin-

gen Heil’ge Harmonie der Weltgemein-

de.”

Не  мечом  кровавым

потрясая За собой влечет он род

людской. Мир от распри вековой

спасая Он сулит гармонию, покой.

Ne al glavo sangon soifan-

ta ĝi la homan tiras famili-

on; Al la mond’ eterne mili-

tanta ĝi promesas sanktan har-

monion.

Um der Hoffnung heilige Standarte Sammeln friedlich sich die Kamera-

den, Und es strömen — seht! — der hohen

Warte Neue Jünger zu auf allen Pfaden.

Под надежды знаменем

священным Собралися мирные борцы. Подвиг свой упехом

несравненным Увенчают счастия творцы.

Sub la sankta signo de l’

espero kolektiĝas pacaj batalan-

toj, Kaj rapide kreskas la afe-

ro per laboro de la esperan-

toj.

— Tausende von Jahren alte Mauern Trennten Volk von Volk als starre

Schranken; Doch die Mauern werden nimmer

dauern Heil’ge Liebe bringet sie zum Wan-

ken.

Стены вековой вражды

воздвигнув Захлебнуться мир готов в

крови. Но преграды рухнут, распри

сгинут Под могучим натиском

любви.

Forte staras muroj de

miljaroj inter la popoloj dividitaj; Sed dissaltos la obstinaj

baroj, per la sankta amo disba-

titaj.

…  …  …

2/2

Auf der Menschheitssprache festem

Grunde

— Jedes Volk wird jedes Volk verstehn —

Werden auf des ganzen Erdballs

Runde Alle wie ein Volk zusammenstehn.

Овладевши речью всем

понятной Люди руки дружески

сплетут. В круг один семейный,

необъятный Все народы радостно войдут.

Sur neŭtrala lingva fun-

damento, komprenante unu la ali-

an, La popoloj faros en kon-

sento unu grandan rondon fa-

milian.

Uns’re wackern Friedensstreiter wer-

den Nimmer ruhen, nimmer rasten stille, Bis der Menschheit schöner Traum

auf Erden Zu der Menschheit Heile sich erfülle.

Мирный путь усердно

продолжая Подвиг свой, друзья, мы

завершим - Дивную мечту земного рая Для семьи людской

осуществим.

Nia diligenta kolegaro en laboro paca ne laciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’ ho-

maro por eterna ben’ efekti-

viĝos.

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de N. N. 10.

Arg-377-743 (2007-04-29 14:03:59)

Entnommen aus der Internetzseite http: // de. wikipedia. org/ wiki/ La_Espero .

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Коган.

Arg-377-892 (2008-04-01 17:01:27)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)