1/3

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Die Hoffnung Die Hoffnung Надежда  La espero

tradukita de N. N. 10 tradukita de Marie Hankel

tradukita de Коган

In die Welt kam eine neue

Kunde, Durch die Welt erschallt

ein kräftig Wort, Und es tönt aus Sturm-

winds starkem Munde, Und es rauscht und ruft

von Ort zu Ort:

In der Welt entstand ein

neu Empfinden, Durch die Welt erschal-

len laute Worte, Und es soll, auf leicht be-

schwingten Winden, Fliegen nun der Ruf von

Ort zu Orte.

Новым чувством мир обогатился, Зов могучий уж везде гремит. Вихрем легким пусть же прокатится Этот зов - и землю

оживит.

En la mondon venis nova sento, tra la mondo iras forta voko; Per flugiloj de facila vento nun de loko flugu ĝi al loko.

“Nicht zum Schwerte, nicht zu blut’gem Ringen

Ruf’ der Menschheit

Brüder ich als Feinde; Legt die Waffen nieder!

Ich will bringen Heil’ge Harmonie der

Weltgemeinde.”

Und es ist kein Aufruf

zum Gefechte, Soll uns nicht zum

blut’gen Schwerte reißen,

Nein, dem ewig kämpfenden Geschlechte

Will die heil’ge Eintracht es verheißen.

Не мечом кровавым потрясая За собой влечет он род людской. Мир от распри вековой спасая Он сулит гармонию,

покой.

Ne al glavo sangon soifanta ĝi la homan tiras familion; Al la mond’ eterne militanta ĝi promesas sanktan harmonion.

Um der Hoffnung heilige

Standarte Sammeln friedlich sich die

Kameraden, Und es strömen — seht! —

der hohen Warte Neue Jünger zu auf allen

Pfaden.

Unter stiller Hoffnung

heil’gem Zeichen Sammeln sich die friede-

vollen Streiter; Was sie sehnend

wünschen zu erreichen,

Rasch wächst es durch ihre Arbeit weiter.

Под надежды знаменем священным Собралися мирные

борцы. Подвиг свой упехом несравненным Увенчают счастия творцы.

Sub la sankta signo de l’ espero

kolektiĝas pacaj batalantoj, Kaj rapide kreskas la afero per laboro de la esperantoj.

…  …  …  …

2/3

— Tausende von Jahren alte Mauern

Trennten Volk von Volk

als starre Schranken; Doch die Mauern werden

nimmer dauern Heil’ge Liebe bringet sie

zum Wanken.

Tausendjährig steh’n die

festen Schranken Von den Völkern feind-

lich aufgerichtet, Doch die allerstärksten

Mauern wanken, Durch der Liebe heil’ge

Macht vernichtet.

Стены вековой вражды воздвигнув

Захлебнуться мир

готов в крови. Но преграды

рухнут, распри сгинут

Под могучим натиском любви.

Forte staras muroj de miljaroj inter la popoloj dividitaj; Sed dissaltos la obstinaj baroj, per la sankta amo disbatitaj.

Auf der Menschheitsspra-

che festem Grunde

— Jedes Volk wird jedes Volk verstehn —

Werden auf des ganzen

Erdballs Runde Alle wie ein Volk zusam-

menstehn.

Auf neutraler Sprache

festem Grunde Wird die Menschheit

künftig sich verstehen,

Und die Völker, im Fa-

milienbunde, Werden endlich sich als

Brüder sehen.

Овладевши речью

всем понятной Люди руки

дружески сплетут.

В круг один семейный, необъятный

Все народы радостно войдут.

Sur neŭtrala lingva fundamento,

komprenante unu la alian, La popoloj faros en konsento unu grandan rondon familian.

Uns’re wackern Friedens-

streiter werden Nimmer ruhen, nimmer

rasten stille, Bis der Menschheit

schöner Traum auf Erden

Zu der Menschheit Heile sich erfülle.

Emsig wirkt die Arbeits-

schar im Frieden, Bis der allerschönste

Traum der Erde Durch des stete Schaf-

fen, ohn’ Ermüden, Einst zur segensvollen

Wahrheit werde.

Мирный путь усердно продолжая

Подвиг свой, друзья, мы завершим -

Дивную мечту

земного рая Для семьи людской

осуществим.

Nia diligenta kole-

garo en laboro paca ne laciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’ homaro por eterna ben’ efektiviĝos.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de N. N. 10.

Arg-377-743 (2007-04-29 14:03:59)

Entnommen aus der Internetzseite http: // de. wikipedia. org/ wiki/ La_Espero .

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de Marie Hankel (nask. Dippe, ∗1844-02-02 – †1929-12-15).

Arg-377-891 (2008-09-20 10:02:40)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto “La Espero” sur folio, kiun mi en 1999 ricevis de s-ano s-ro Anton Kronshage (Eulenweg 27, D-58322 Schwelm, Germanio). Indikita estis tie: Deutsche Übersetzung von Frau M. Hankel (= germana traduko de M. Hankel). Mi supozas, ke tiu estas la germana Esperanto-poetino Marie Hankel. Estas ja tre verŝajne, ke estas ŝi la verkinto; char ne estas konata iu alia germana esperantista poetino kun la familia nomo Hankel.

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Коган.

Arg-377-892 (2008-04-01 17:01:27)

Prenita  el  la

retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)