1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

Die Hoffnung  La espero  Надежда
tradukita de Richard Schulz  tradukita de Семен Вайнблат

In der Welt entstand ein neues Sin-

nen. In die Welt ertönt voll Kraft ein Ru-

fen. Mögen beide flügelleicht von hinnen Sich erheben stets zu höh’ren Stu-

fen En la mondon venis nova

sento, tra la mondo iras forta

voko; Per flugiloj de facila ven-

to nun de loko flugu ĝi al lo-

ko.

Над землею новым чувством

веет, И призыв разносится по свету. Он на крыльях, словно легкий

ветер, Облетает быстро всю планету.

Und die Welt von Blut und Tränen

wenden Fort von allen mörderischen Waf-

fen, Daß aus Krieg ersteh’ an allen En-

den Friedenssehnen und beglücktes

Schaffen.

Ne al glavo sangon soi-

fanta ĝi la homan tiras famili-

on; Al la mond’ eterne mili-

tanta ĝi promesas sanktan har-

monion.

Не мечом - оплотом

разрушенья - Он сплотить мечтает все

народы, - Людям, утомившимся в

сраженьях, Обещает мир он и свободу.

Unterm heilgen Zeichens ihres Stre-

bens Sammeln sich die milden Friedens-

streiter. Schnneller wächst der Inhalt ihres

Lebens. Ihrer Zukunft sind sie Wegbereiter.

Sub la sankta signo de l’

espero kolektiĝas pacaj batalan-

toj, Kaj rapide kreskas la afe-

ro per laboro de la esperan-

toj.

Все, кто верит в счастье дней

грядущих, Собрались под мирные

знамена. Под звездой идеи всемогущей Стали мы сильнее и

сплоченней.

Zwischen den zerrißnen Völkern

stehen Immer noch die überkommnen

Grenzen. Endlich aber werden sie vergehen, Und mit ihnen müde Differenzen.

Forte staras muroj de

miljaroj inter la popoloj dividi-

taj; Sed dissaltos la obstinaj

baroj, per la sankta amo disba-

titaj.

Стены недоверья вековые Разобщили страны и народы, Но сметет препятствия любые Светлая любовь - сестра

свободы.

…  …  …

2/2

Auf dem Fundament neutraler

Sprache Unter gegenseitigem Verstehen Wächst wie Zauber die geliebte Sa-

che, Wächst und kann hinfort nicht

mehr vergehen.

Sur neŭtrala lingva fun-

damento, komprenante unu la ali-

an, La popoloj faros en kon-

sento unu grandan rondon fa-

milian.

Овладевши языком общенья, Хорошо друг друга понимая, Будут жить народы, без

сомненья, Как семья единая земная.

Wir und unsre fleißigen Kollegen Werden in der Arbeit nicht erlah-

men, Bis erfüllen wird zu ew’gem Segen Sich das heißersehnte Traumziel.

Amen!

Nia diligenta kolegaro en laboro paca ne la-

ciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’

homaro por eterna ben’ efekti-

viĝos.

Полные энергии и страсти Не устанем яростно трудиться, Чтоб мечта, которой нет

прекрасней, Для людей смогла

осуществиться.

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-377-924 (2014-10-31 20:54:51)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis en 2008-09-23 tiun ĉi germanigon el la libro “Ĉirkaŭ la skolo Analiza” de Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), eldonita en 1997 de la Esperanto-Centro Paderborno (D-33044 Paderborn), 1-a eldono 1997, ISBN 3-922570-79-8, kun postparolo de Bermano Hermano (Hermann Behrman). Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Семен Вайнблат (∗1936-03-30).

Arg-377-893 (2009-11-04 21:50:48)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . La verkinto, s-ro Vajnblat, donis al mi en retletero de l’ 24.04.2008 la permeson publikigi siajn esperantigojn de poemoj en mia retejo “www.poezio.net”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=377&version-id=,924,742,893