1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Trovita  Trovaĵo  Gefunden
tradukita de Antoni Grabowski  tradukita de Richard Schulz

Mi foje arbaron Promene eniris, Kaj serĉi nenion En penso deziris.

Mi vagis sola En la arbar’. Nenion serĉi Jen mia far’.

Ich ging im Walde So für mich hin, Und nichts zu suchen, Das war mein Sinn.

Mi vidis, en ombro Jen staras floreto: Steleto lumanta Aŭ blu-okuleto.

Enombre vidis Floreton mi. Lumanta stelo, Okulvizi’.

Im Schatten sah ich Ein Blümchen stehn, Wie Sterne leuchtend, Wie Äuglein schön.

Mi volis ĝin ŝiri, Sed plore ĝi diras: “Ĉu por ke mi velku, Vi tial min ŝiras?”

Al mi plukonta Jen ĝia vort’: �Ĉu ke mi velku Al frua mort’ ?“ Ich wollt’ es brechen, Da sagt’ es fein: �Soll ich zum Welken Gebrochen sein?“

Do mi ĝin elfosis Kun radikareto, Kaj portis al mia Ĝarden’ ĉe l’ dometo.

Mi ĝin elfosis Kun la radik’ Ĝin portis domen Al la larik’.

Ich grub’s mit allen Den Würzlein aus, Zum Garten trug ich’s, Am hübschen Haus.

En loko trankvila Plantite karese, Ĝi kreskas, burĝonas, Kaj floras senĉese.

Replantis tie Ĝin en la fru’. Ĝi nun kreskadas Kaj floras plu.

Und pflanzt’ es wieder Am stillen Ort; Nun zweigt es immer Und blüht so fort.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-376-741 (2006-12-14 00:07:48)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi traduk-version en la interreto, en la retejo de s-ano Don Harlow, en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ parnaso/ , precize sub http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ parnaso/ trovita. html .

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984-07.

Arg-376-740 (2013-02-26 15:17:50)

Tiu ĉi poem-esperantigo aperis en la n-ro 61 (1984/7) de la Vestfaliaj Flugfolioj“, kiujn eldonis Richard Schulz, kiu loĝis tiutempo en la germana urbo Mindeno (Minden). Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-376-738 (2006-12-11 22:11:49)

http://www.poezio.net/version?poem-id=376&version-id=741,740,738