1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Trovita  Gefunden  Trovaĵo
tradukita de Antoni Grabowski  tradukita de Richard Schulz

Mi foje arbaron Promene eniris, Kaj serĉi nenion En penso deziris.

Ich ging im Walde So für mich hin, Und nichts zu suchen, Das war mein Sinn.

Mi vagis sola En la arbar’. Nenion serĉi Jen mia far’.

Mi vidis, en ombro Jen staras floreto: Steleto lumanta Aŭ blu-okuleto.

Im Schatten sah ich Ein Blümchen stehn, Wie Sterne leuchtend, Wie Äuglein schön.

Enombre vidis Floreton mi. Lumanta stelo, Okulvizi’.

Mi volis ĝin ŝiri, Sed plore ĝi diras: “Ĉu por ke mi velku, Vi tial min ŝiras?”

Ich wollt’ es brechen, Da sagt’ es fein: �Soll ich zum Welken Gebrochen sein?“ Al mi plukonta Jen ĝia vort’: �Ĉu ke mi velku Al frua mort’ ?“

Do mi ĝin elfosis Kun radikareto, Kaj portis al mia Ĝarden’ ĉe l’ dometo.

Ich grub’s mit allen Den Würzlein aus, Zum Garten trug ich’s, Am hübschen Haus.

Mi ĝin elfosis Kun la radik’ Ĝin portis domen Al la larik’.

En loko trankvila Plantite karese, Ĝi kreskas, burĝonas, Kaj floras senĉese.

Und pflanzt’ es wieder Am stillen Ort; Nun zweigt es immer Und blüht so fort.

Replantis tie Ĝin en la fru’. Ĝi nun kreskadas Kaj floras plu.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-376-741 (2006-12-14 00:07:48)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi traduk-version en la interreto, en la retejo de s-ano Don Harlow, en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ parnaso/ , precize sub http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ parnaso/ trovita. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-376-738 (2006-12-11 22:11:49)

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984-07.

Arg-376-740 (2013-02-26 15:17:50)

Tiu ĉi poem-esperantigo aperis en la n-ro 61 (1984/7) de la Vestfaliaj Flugfolioj“, kiujn eldonis Richard Schulz, kiu loĝis tiutempo en la germana urbo Mindeno (Minden). Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=376&version-id=741,738,740