Inhaltsverzeichnis

Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Из-за острова на стрежень (Стенька Разин); Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenjka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin; Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin . . . . . . . . . 2 Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Из-за острова на стрежень (Стенька Разин); Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenjka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin; Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin 2/6

Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,

Volga, Vol- ga (Stenka Rasin) Из-за острова на стрежень (Стенька Разин) Volga, Volga (Stenjka Rasin) Sten’ka Razin Sten’ka Razin

tradukita de N. N. 20 tradukita de Kristian Langgaard tradukita de Frieder Weigold tradukita de Tr. Jacob Robbins

Bag om øen, på

den brede underskønne

Volgaflod Stenjka Rasins

stolte både ud på nye togter

stod.

1. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны, Выплывают

расписные, Острогрудые челны.

De malantaŭ la insulo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

1. De l’ insulo, de la verda, Dum la tempo de la car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ kozakar’.

1. From beyond the wooded island To the river wide and

free Proudly sailed the arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry.

På den første høvding Stenjka

sidder selv i

bådens stavn, han på kamp

og strid ej tænker,

har prinsessen i sin favn.

2. На переднем Стенька Разин, Обнявшись,

сидит с княжной, Свадьбу новую справляет, Сам веселый и хмельной.

Sur l’ antaŭa Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Persujo en varmega amebri’.

2. Sur l’unua Sten’ka Razin.

Oni gaja vidas

lin. Feliĉega tiu ta-

go! Li edziĝis kun princin’.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his

side, |: Drunken, holds a marriage revel With his beautiful young bride. :|

Men hans mænd er Donkosakker,

de er vrede, for

de ved, han har glemt

dem for en kvinde,

for en nat i kærlighed.

3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает хмельные

Атамановы слова.

Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis nin. Nin virino anstataŭos. Li fariĝis mem virin”’ 3. Ŝi mallevas la okulojn. Kvazaŭ inter viv’ kaj mort’ Ŝi aŭskultas en silento Al sincera, firma vort’.

3. But behind them rose a whisper, “He has left his sword

to woo; |: One short night, and Stenka Razin Has become a woman

too!” :|

…  …  …  …  …

Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Из-за острова на стрежень (Стенька Разин); Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenjka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin; Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin

3/6

Stenjka Rasin

hører latter, blodet koger i

hans bryst Over Volgas bre-

de strømme højt nu lyder

Stenjkas røst.

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял!

Только ночь с ней провозилс

Сам наутро бабой стал .

Tiun mokon aŭdas Stenjka,

la terura ata-

man’. Ĉirkaŭbrakas

la persinon li per sia forta

man’.

4. Liaj viroj tamen grumblas: “Post nur unu nokto jam Faris ŝi lin mem virino. Li perfidas nin pro am’!”

4. Stenka Razin hears the jeering Of his discontented

band, |: And the lovely Persian princess He has circled with his hand. :|

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. Этот ропот и насмешки

Слышит грозный атаман,

И могучею

рукою Обнял

персиянки стан.

Li la nigrajn brovojn sulkas

Fulmotondro

estas li. En okuloj liaj

estas nun videbla

sangebri’.

5. Tion aŭdas kolerante La kozaka kapitan’. Kaj li kaptas la princinon, Per la forta, ega man’.

5. His black brows have come together As the waves of anger

rise, |: And the blood comes rushing swiftly

To his piercing, jetblack eyes. :|

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. Брови черные сошлися,

Надвигается

гроза. Буйной кровью

налилис Атамановы

глаза.

“Nu fordonu, mi trezoron

la plej belan de l’ amant’!”

sonas lia ton-

drovoĉo trans la on-

dojn al la strand’.

6. Fulmas la okuloj duraj, Flame ŝtormas la koler’! Kaj eksonas lia voĉo Krudglacie kiel fer’:

6. “I will give you all you ask for, Life and heart, and head and hand,” |: Echo rolls the pealing thunder Of his voice across the land. :|

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Ничего не пожалею,

Буйну голову

отдам!” — Раздается голос

властный По окрестным

берегам.

La princino mortpaliĝas

(Timo estas

en l’ okul’) kaj silente

aŭdas jenajn

vortojn de la terurul’:

7. “Ion ajn, eĉ mian kapon Ja fordonus mi por vi! La feliĉon mi ja trovis. Ĉio estas ŝi por

mi!

7. ”Volga, Volga, mother Volga, Deep and wide beneath the sun, |: You have never seen a present From the Cossack of the Don. :|

…  …  …  …  …

Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Из-за острова на стрежень (Стенька Разин); Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenjka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin; Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin

4/6

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. “Волга, Волга, мать родная,

Волга, русская

река, Не видала ты

подарка От донского

казака!

”Volga, Volga,

patrineto! Volga, via

estu ŝi! Ne antaŭe

Donkozakoj

donis tian-ĉi al vi!

8. Volga, Volga, kara panjo, Ho rivera rusa

vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas mi?

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and brave, |: Volga, Volga, mother Volga, Volga, make this girl a grave.“ :|

”For at ingen splid skal være

mellem frie mænd,- tag så

Moder Volga, denne kvinde!“

og hans arm om hende lå.

9. Чтобы не было раздора

Между вольными людьми,

Волга, Волга,

мать родная, На, красавицу

возьми!”

Inter liberuloj

estu

- Volga, Volga, patrinet’

nek malpaco nek batalo!

Tial - jen la virinet’!“ 9. Ke neniam ni kverelu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara panjo - La oferon - prenu ĝin!”

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty

high, |: And he casts her where the waters Of the Volga move and sigh. :|

Og han ta’r med

stærke arme da sin brud og

kaster ned /: i de dybe,

mørke bølger, sine nætters sa-

lighed. :/ 10. Мощным

взмахом поднимает

Он красавицу

княжну И за борт ее

бросает В набежавшую

волну.

Kaj li ĵetas la

persinon (la plej karan

sur la ter’) en la bluan

profundaĵon,

kaj ŝin glutas la river’.

10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj, Dum ektimas la princin’ - Ve, deborde ŝin li puŝas! - Kaj la ondoj voras ŝin!

10. Now a silence like the grave sinks To all those who stand to see, |: And the battlehardened Cossacks

Sink to weep on bended knee. :|

“Men hvad fanden, hvorfor hænger

I med næbbet?

Bliv kun ved! Dans og syng de

røversange, syng for hendes

sjælefred!”

11. “Что ж вы, братцы, приуныли?

Эй, ты, Филька,

черт, пляши! Грянем песню

удалую На помин ее

души!..”

“Nun agordu balalajkojn!

Ludi, danci

volas ni! Estu gajaj,

kamaradoj je la belme-

mor’ pri ŝi!”

11. “Diabloj! Kial vi silentas? Dancu, kantu ja pro ŝi! Kaj eksonu la kantado, La fratara melodi’!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry!

What has got into your eyes? |: Let us thunder out

a chanty Of a place where beauty lies.” :|

…  …  …  …  …

Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Из-за острова на стрежень (Стенька Разин); Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenjka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin; Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin

5/6

Frem fra øen - ud

på dybet stævner Stenjka

Rasin ud /: med den

stærke, stolte både,

sejler fra sin døde brud. :/ 12. Из-за острова

на стрежень, На простор

речной волны,

Выплывают

расписные Острогрудые

челны.

Jen dum kanto, danco, ludo

sur la ondoj

de l’ river’ iras ŝipoj

multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

12. De l’ insulo, de la verda, Dum la tempo de la car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ kozakar’.

12. From beyond the wooded island To the river wide and

free, |: Proudly sail the arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry. :|

…  …  …  …  …

Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Из-за острова на стрежень (Стенька Разин); Дмитрий Николаевич Садовников, Volga, Volga (Stenjka Rasin); Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin; Дмитрий Николаевич Садовников, Sten’ka Razin 6/6

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperanto-grupo.

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=1037,927,1036,928,1039