1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Trovita  Gefunden  Trovita
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Antoni Grabowski

Mi tra arbaro Sencele iris Kaj trovi ion Mi ne deziris.

Ich ging im Walde So für mich hin, Und nichts zu suchen, Das war mein Sinn.

Mi foje arbaron Promene eniris, Kaj serĉi nenion En penso deziris.

Ĉe l’ vojo vidis Mi etan floron, Kaj ege tuŝis Ĝi mian koron.

Im Schatten sah ich Ein Blümchen stehn, Wie Sterne leuchtend, Wie Äuglein schön.

Mi vidis, en ombro Jen staras floreto: Steleto lumanta Aŭ blu-okuleto.

Kaj kiam volis Mi ĝin deŝiri, �N rompu min!“, mi Ĝin aŭdis diri.

Ich wollt’ es brechen, Da sagt’ es fein: �Soll ich zum Welken Gebrochen sein?“ Mi volis ĝin ŝiri, Sed plore ĝi diras: “Ĉu por ke mi velku, Vi tial min ŝiras?”

Kaj mi singarde Ĝin elterigis, Al mia domo Ĝin translokigis.

Ich grub’s mit allen Den Würzlein aus, Zum Garten trug ich’s, Am hübschen Haus.

Do mi ĝin elfosis Kun radikareto, Kaj portis al mia Ĝarden’ ĉe l’ dometo.

Alialoke Ĝi nun kreskadas, La eta planto Kaj plu floradas.

Und pflanzt’ es wieder Am stillen Ort; Nun zweigt es immer Und blüht so fort.

En loko trankvila Plantite karese, Ĝi kreskas, burĝonas, Kaj floras senĉese.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1982-05-05.

MR-010-1 / Arg-376-739 (2006-12-11 22:15:22)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-376-738 (2006-12-11 22:11:49)

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-376-741 (2006-12-14 00:07:48)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi traduk-version en la interreto, en la retejo de s-ano Don Harlow, en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ parnaso/ , precize sub http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ parnaso/ trovita. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=376&version-id=739,738,741