1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Gefunden  Trovaĵo  Trovita
tradukita de Richard Schulz  tradukita de Antoni Grabowski

Ich ging im Walde So für mich hin, Und nichts zu suchen, Das war mein Sinn.

Mi vagis sola En la arbar’. Nenion serĉi Jen mia far’.

Mi foje arbaron Promene eniris, Kaj serĉi nenion En penso deziris.

Im Schatten sah ich Ein Blümchen stehn, Wie Sterne leuchtend, Wie Äuglein schön.

Enombre vidis Floreton mi. Lumanta stelo, Okulvizi’.

Mi vidis, en ombro Jen staras floreto: Steleto lumanta Aŭ blu-okuleto.

Ich wollt’ es brechen, Da sagt’ es fein: �Soll ich zum Welken Gebrochen sein?“ Al mi plukonta Jen ĝia vort’: �Ĉu ke mi velku Al frua mort’ ?“ Mi volis ĝin ŝiri, Sed plore ĝi diras: “Ĉu por ke mi velku, Vi tial min ŝiras?”

Ich grub’s mit allen Den Würzlein aus, Zum Garten trug ich’s, Am hübschen Haus.

Mi ĝin elfosis Kun la radik’ Ĝin portis domen Al la larik’.

Do mi ĝin elfosis Kun radikareto, Kaj portis al mia Ĝarden’ ĉe l’ dometo.

Und pflanzt’ es wieder Am stillen Ort; Nun zweigt es immer Und blüht so fort.

Replantis tie Ĝin en la fru’. Ĝi nun kreskadas Kaj floras plu.

En loko trankvila Plantite karese, Ĝi kreskas, burĝonas, Kaj floras senĉese.

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-376-738 (2006-12-11 22:11:49)

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984-07.

Arg-376-740 (2013-02-26 15:17:50)

Tiu ĉi poem-esperantigo aperis en la n-ro 61 (1984/7) de la Vestfaliaj Flugfolioj“, kiujn eldonis Richard Schulz, kiu loĝis tiutempo en la germana urbo Mindeno (Minden). Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-376-741 (2006-12-14 00:07:48)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi traduk-version en la interreto, en la retejo de s-ano Don Harlow, en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ parnaso/ , precize sub http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ parnaso/ trovita. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=376&version-id=738,740,741