1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Gefunden  Trovita

tradukita de Manfred Retzlaff

Ich ging im Walde So für mich hin, Und nichts zu suchen, Das war mein Sinn.

Mi tra arbaro Sencele iris Kaj trovi ion Mi ne deziris.

Im Schatten sah ich Ein Blümchen stehn, Wie Sterne leuchtend, Wie Äuglein schön.

Ĉe l’ vojo vidis Mi etan floron, Kaj ege tuŝis Ĝi mian koron.

Ich wollt’ es brechen, Da sagt’ es fein: �Soll ich zum Welken Gebrochen sein?“ Kaj kiam volis Mi ĝin deŝiri, �N rompu min!“, mi Ĝin aŭdis diri.

Ich grub’s mit allen Den Würzlein aus, Zum Garten trug ich’s, Am hübschen Haus.

Kaj mi singarde Ĝin elterigis, Al mia domo Ĝin translokigis.

Und pflanzt’ es wieder Am stillen Ort; Nun zweigt es immer Und blüht so fort.

Alialoke Ĝi nun kreskadas, La eta planto Kaj plu floradas.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-376-738 (2006-12-11 22:11:49)

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1982-05-05.

MR-010-1 / Arg-376-739 (2006-12-11 22:15:22)

http://www.poezio.net/version?poem-id=376&version-id=,738,739