1/2

James Yorkston,  James Yorkston,  James Yorkston,  James Yorkston,
Mol Ní Mhaoileoin Moliino Malon’  Molly Malone  Molly Malone

tradukita de Seán de Fréine tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Jean-Marc Leclercq

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio

estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis

tion.

1. En bela Dublino, Jen vivis knabino, Enamiĝis unue en tiun ĉi mi. Ĉareton ŝovante Tra l’ stratoj irante Ŝi vokis : Jen konkoj, jen ostroj!

Aĉetu vi, ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tut-

freŝaj! Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi,

ho!

1. Hier in diesem Städtchen, Da lebte ein Mädchen, Zum ersten Mal hab’ ich mich damals verliebt. Ihren Karren durch Straßen Sie schob und durch Gassen Und rief laut : Kauft Muscheln, kauft Austern!

Kommt, Leute, kauft doch ! Kommt, Leute, kauft Muscheln! Kommt, Leute, kauft

Muscheln ! Und rief laut : Kommt Leute! Kauft Muscheln! Ist alles

noch frisch!

En bela Dublino, kie ravas la ino, Ekvidis dolĉegan mi Molly

Malone. Ŝi travagis stratarojn puŝante la varojn. “Kardioj! Mituloj! Aĉetu de

mi!” Ho freŝajn kardiojn, Ho vivajn mitulojn, Moluskojn vivegajn proponas

mi!

2. Veturis ŝi tiel Tra l’ stratoj samkiel Ĝin faris antaŭe gepatroj de ŝi. Sian ĉaron ŝovante, Tra l’ stratoj irante Vokante : Jen konkoj, jen ostroj!

Aĉetu vi, ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tut-

freŝaj! Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi,

ho!

2. So ist sie vor Jahren Durch Dublin gefahren, So wie es auch einst ihre Eltern getan. Sie zogen durch Straßen Und auch durch die Gassen, Und riefen : Kauft Muscheln, kauft Austern! Kommt,

Leute, kauft doch ! Kommt, Leute, kauft Muscheln! Kommt, Leute, kauft

Muscheln ! Und riefen : Kommt Leute,! Kauft Muscheln! Ist alles

ncoh frisch!

Estis ŝi vendistino, sed ne miris Dublino, Ĉar ankaŭ tiel faris gepatroj

de ŝi. Ili vagis stratarojn, puŝante la varojn, “Kardioj! Mituloj! Aĉetu de

mi!” Ho freŝajn kardiojn, Ho vivajn mitulojn, Moluskojn vivegajn proponas

mi!

…  …  …  …

2/2

3. Ŝi iĝis malsana, Sanig’ estis vana, Memoras mi ĉiam ankoraŭ pri ŝi, Tra l’ stratoj iranta, Ĉareton ŝovanta, Vokanta: Jen konkoj, jen ostroj!

Aĉetu vi, ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tut-

freŝaj! Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi,

ho!

3. Sie starb dann am Fieber

Ist lange vorüber ;

Doch denke ich immer noch, immer noch dran, Wie sie schob ihren Wagen, Mit Muscheln beladen, Und rief laut : Kauft Muscheln, kauft Austern!

Kommt, Leute, kauft doch Kommt, Leute, kauft Muscheln ! Kommt, Leute, kauft

Muscheln ! Und rief laut : Kommt Leute,! Kauft Muscheln! Ist

alles ncoh frisch!

Jen febro ekfortis, pro tio ŝi mortis, La fino alvenis al Molly Malo-

ne. Fantomo nun vagas, neniu nun pagas Por kardioj, miltuloj puŝataj

de ĝi. Fantomajn kardiojn Fantomajn mitulojn, Fantomajn moluskojn nur

vendas nun ĝi.

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en la Irlandan de Seán de Fréine.

Arg-374-817 (2007-05-16 20:17:33)

Laŭ la irlanda kantlibro “Sing Along Linn” la tradukinto de tiu ĉi kanto estas Seán de Fréine, 36 Nutgrove Park, Cluain Sceach, Baile Atha Cliath 14, Irlando. Tel: 00353-(0)1-2694660 e-mail: defreine@iol.ie Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2006-12-04.

MR-451-2 (Esperanto) / Arg-374-735 (2008-11-29 16:14:27)

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 2006-12-04.

MR-451-2 (deutsch) / Arg-374-734 (2008-11-29 16:22:08)

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en Esperanton de Jean-Marc Leclercq (∗1961-10-10).

Arg-374-1886 (2013-11-25 11:01:43)

http://www.poezio.net/version?poem-id=374&version-id=817,735,734,1886