1/2

James Yorkston, James Yorkston, James Yorkston,  James Yorkston,

Mol  Ní Mhaoileoin Moliino Ma- lon’ Molly Malone  Molly Malo- ne

tradukita de Seán de Fréine tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Jean-Marc Leclercq

Argiope-informo: La aspekto de tiu

ĉi versio estas barita.

Supozeble la aŭtoro decidis tion.

1. En bela Dublino, Jen vivis knabino, Enamiĝis unue en ti-

un ĉi mi. Ĉareton ŝovante Tra l’ stratoj irante Ŝi vokis : Jen konkoj,

jen ostroj! Aĉetu vi, ho!

Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tutfreŝaj!

Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi, ho!

1. Hier in diesem Städtchen, Da lebte ein Mädchen, Zum ersten Mal hab’ ich mich da-

mals verliebt. Ihren Karren durch Straßen Sie schob und durch Gassen Und rief laut : Kauft Muscheln,

kauft Austern! Kommt, Leute, kauft doch !

Kommt, Leute, kauft Muscheln! Kommt, Leute, kauft Muscheln !

Und rief laut : Kommt Leute! Kauft Muscheln! Ist alles noch frisch!

En bela Dublino, kie ravas la ino, Ekvidis dolĉegan

mi Molly Malone.

Ŝi travagis strata-

rojn puŝante la varojn. “Kardioj! Mituloj!

Aĉetu de mi!” Ho freŝajn kardio-

jn, Ho vivajn mitulo-

jn, Moluskojn vive-

gajn proponas mi!

2. Veturis ŝi tiel Tra l’ stratoj samkiel Ĝin faris antaŭe ge-

patroj de ŝi. Sian ĉaron ŝovante, Tra l’ stratoj irante Vokante : Jen kon-

koj, jen ostroj! Aĉetu vi, ho!

Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tutfreŝaj!

Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi, ho!

2. So ist sie vor Jahren Durch Dublin gefahren, So wie es auch einst ihre Eltern

getan. Sie zogen durch Straßen Und auch durch die Gassen, Und riefen : Kauft Muscheln,

kauft Austern! Kommt, Leute, kauft doch !

Kommt, Leute, kauft Muscheln! Kommt, Leute, kauft Muscheln !

Und riefen : Kommt Leute,! Kauft Muscheln! Ist alles ncoh frisch!

Estis ŝi vendistino, sed ne miris Du-

blino, Ĉar ankaŭ tiel fa-

ris gepatroj de ŝi.

Ili vagis strataro-

jn, puŝante la varojn, “Kardioj! Mituloj!

Aĉetu de mi!” Ho freŝajn kardio-

jn, Ho vivajn mitulo-

jn, Moluskojn vive-

gajn proponas mi!

…  …  …  …

2/2

3. Ŝi iĝis malsana, Sanig’ estis vana, Memoras mi ĉiam ankoraŭ pri ŝi, Tra l’ stratoj iranta, Ĉareton ŝovanta, Vokanta: Jen konkoj, jen ostroj! Aĉetu vi, ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tutfreŝaj!

Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi, ho!

3. Sie starb dann am Fieber

Ist lange vorüber ;

Doch denke ich immer noch, im-

mer noch dran, Wie sie schob ihren Wagen, Mit Muscheln beladen, Und rief laut : Kauft Muscheln, kauft Austern! Kommt, Leute, kauft doch

Kommt, Leute, kauft Muscheln ! Kommt, Leute, kauft Muscheln !

Und rief laut : Kommt Leute,! Kauft Muscheln! Ist alles ncoh frisch!

Jen febro ekfortis, pro tio ŝi mortis, La fino alvenis al Molly Malone. Fantomo nun va-

gas, neniu nun pagas Por kardioj, miltuloj puŝataj de ĝi.

Fantomajn kar-

diojn Fantomajn mitu-

lojn, Fantomajn moluskojn nur vendas nun ĝi.

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en la Irlandan de Seán de Fréine.

Arg-374-817 (2007-05-16 20:17:33)

Laŭ la irlanda kantlibro “Sing Along Linn” la tradukinto de tiu ĉi kanto estas Seán de Fréine, 36 Nutgrove Park, Cluain Sceach, Baile Atha Cliath 14, Irlando. Tel: 00353-(0)1-2694660 e-mail: defreine@iol.ie Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2006-12-04.

MR-451-2 (Esperanto) / Arg-374-735 (2008-11-29 16:14:27)

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2006-12-04.

MR-451-2 (deutsch) / Arg-374-734 (2008-11-29 16:22:08)

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en Esperanton de Jean-Marc Leclercq (∗1961-10-10).

Arg-374-1886 (2013-11-25 11:01:43)

http://www.poezio.net/version?poem-id=374&version-id=817,735,734,1886