1/2

James Yorkston, James Yorkston,  James Yorkston,  James Yorkston,

Mol Ní Mhaoileoin Moliino Malon’ Molly Malone

Molly Malone

tradukita de Seán de Fréine tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Jean-Marc Leclercq

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi

versio estas barita.

Supozeble la aŭtoro decidis tion.

1. En bela Dublino, Jen vivis knabino, Enamiĝis unue en tiun

ĉi mi. Ĉareton ŝovante Tra l’ stratoj irante Ŝi vokis : Jen konkoj,

jen ostroj! Aĉetu vi, ho!

Ankoraŭ tutfreŝaj, an-

koraŭ tutfreŝaj! Jen konkoj kaj ostroj!

Aĉetu vi, ho!

En bela Dublino, kie ravas la ino, Ekvidis dolĉegan mi

Molly Malone. Ŝi travagis stratarojn puŝante la varojn. “Kardioj! Mituloj!

Aĉetu de mi!” Ho freŝajn kardiojn, Ho vivajn mitulojn, Moluskojn vivegajn

proponas mi!

In Dublin’s fair city, Where girls are so pret-

ty, I first set my eyes on sweet Molly Malone, As she pushed her wheelbarrow Through streets broad and narrow, Crying, Cockles and mussels, alive, alive oh!

Alive, alive oh! alive,

alive oh! Crying, Cockles and mussels, alive, alive oh!

2. Veturis ŝi tiel Tra l’ stratoj samkiel Ĝin faris antaŭe gepa-

troj de ŝi. Sian ĉaron ŝovante, Tra l’ stratoj irante Vokante : Jen konkoj,

jen ostroj! Aĉetu vi, ho!

Ankoraŭ tutfreŝaj, an-

koraŭ tutfreŝaj! Jen konkoj kaj ostroj!

Aĉetu vi, ho!

Estis ŝi vendistino, sed ne miris Dublino, Ĉar ankaŭ tiel faris

gepatroj de ŝi. Ili vagis stratarojn, puŝante la varojn, “Kardioj! Mituloj!

Aĉetu de mi!” Ho freŝajn kardiojn, Ho vivajn mitulojn, Moluskojn vivegajn

proponas mi!

She was a fishmonger, And sure twas no won-

der, For so were her mother and father before, And they each wheeled their wheelbarrow, Through streets broad and narrow, Crying, Cockles and mussels, alive, alive oh!

Alive, alive oh! alive,

alive oh! Crying, Cockles and mussels, alive, alive oh!

…  …  …  …

2/2

3. Ŝi iĝis malsana, Sanig’ estis vana, Memoras mi ĉiam anko-

raŭ pri ŝi, Tra l’ stratoj iranta, Ĉareton ŝovanta, Vokanta: Jen konkoj,

jen ostroj! Aĉetu vi, ho!

Ankoraŭ tutfreŝaj, an-

koraŭ tutfreŝaj! Jen konkoj kaj ostroj!

Aĉetu vi, ho!

Jen febro ekfortis, pro tio ŝi mortis, La fino alvenis al

Molly Malone. Fantomo nun vagas, neniu nun pagas Por kardioj, miltuloj

puŝataj de ĝi. Fantomajn kardiojn Fantomajn mitulojn, Fantomajn molusko-

jn nur vendas nun ĝi.

She died of a fever, And no one could save

her, And that was the end of

sweet Molly Malone. Now her ghost wheels

her barrow, Through streets broad

and narrow, Crying, Cockles and

mussels, alive, alive oh!

Alive, alive oh! alive,

alive oh! Crying, Cockles and

mussels, alive, alive oh!

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en la Irlandan de Seán de Fréine.

Arg-374-817 (2007-05-16 20:17:33)

Laŭ la irlanda kantlibro “Sing Along Linn” la tradukinto de tiu ĉi kanto estas Seán de Fréine, 36 Nutgrove Park, Cluain Sceach, Baile Atha Cliath 14, Irlando. Tel: 00353- (0)1-2694660 e-mail: defreine@iol.ie Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2006-12-04.

MR-451-2 (Esperanto) / Arg-374-735 (2008-11-29 16:14:27)

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en Esperanton de Jean-Marc Leclercq (∗1961-10-10).

Arg-374-1886 (2013-11-25 11:01:43)

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas James Yorkston.

Arg-374-733 (2013-11-25 12:31:14)

Pri la kanto vidu la retejojn http: // homepage. eircom. net/ ~seanjmurphy/ irhismys/ molly. htm kaj http: // homepage. eircom. net/ ~seanjmurphy/ irhismys/ mollylyrics. htm . En la unua retejo estas indikitaj ankaŭ la muziknotoj. Vidu ankaŭ la germanan version de la vikipediejo pri Molly Malone: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Molly_Malone . Legu ankaŭ: http: // en. wikisource. org/ wiki/ Molly_Malone .

http://www.poezio.net/version?poem-id=374&version-id=817,735,1886,733