1/2

James Yorkston,  James Yorkston,  James Yorkston,
Molly Malone  Moliino Malon’  Mol Ní Mhaoileoin
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Seán de Fréine

1. Hier in diesem Städtchen, Da lebte ein Mädchen, Zum ersten Mal hab’ ich mich damals verliebt. Ihren Karren durch Straßen Sie schob und durch Gassen Und rief laut : Kauft Muscheln, kauft Austern! Kommt, Leute, kauft

doch ! Kommt, Leute, kauft Muscheln! Kommt, Leute, kauft Muscheln ! Und rief laut : Kommt Leute! Kauft Muscheln! Ist alles noch frisch!

1. En bela Dublino, Jen vivis knabino, Enamiĝis unue en tiun ĉi mi. Ĉareton ŝovante Tra l’ stratoj irante Ŝi vokis : Jen konkoj, jen ostroj! Aĉetu vi,

ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tutfreŝaj! Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi, ho!

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio estas ba-

rita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

2. So ist sie vor Jahren Durch Dublin gefahren, So wie es auch einst ihre Eltern getan. Sie zogen durch Straßen Und auch durch die Gassen, Und riefen : Kauft Muscheln, kauft Austern! Kommt, Leute, kauft

doch ! Kommt, Leute, kauft Muscheln! Kommt, Leute, kauft Muscheln ! Und riefen : Kommt Leute,! Kauft Muscheln! Ist alles ncoh frisch!

2. Veturis ŝi tiel Tra l’ stratoj samkiel Ĝin faris antaŭe gepatroj de ŝi. Sian ĉaron ŝovante, Tra l’ stratoj irante Vokante : Jen konkoj, jen ostroj! Aĉetu vi,

ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tutfreŝaj! Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi, ho!

…  …  …

2/2

3. Sie starb dann am Fieber Ist lange vorüber ; Doch denke ich immer noch, immer noch dran, Wie sie schob ihren Wagen, Mit Muscheln beladen, Und rief laut : Kauft Muscheln, kauft Austern! Kommt, Leute, kauft

doch Kommt, Leute, kauft Muscheln ! Kommt, Leute, kauft Muscheln ! Und rief laut : Kommt Leute,! Kauft Muscheln! Ist alles ncoh frisch!

3. Ŝi iĝis malsana, Sanig’ estis vana, Memoras mi ĉiam ankoraŭ pri ŝi, Tra l’ stratoj iranta, Ĉareton ŝovanta, Vokanta: Jen konkoj, jen ostroj! Aĉetu vi,

ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tutfreŝaj! Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi, ho!

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2006-12-04.

MR-451-2 (deutsch) / Arg-374-734 (2008-11-29 16:22:08)

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2006-12-04.

MR-451-2 (Esperanto) / Arg-374-735 (2008-11-29 16:14:27)

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en la Irlandan de Seán de Fréine.

Arg-374-817 (2007-05-16 20:17:33)

Laŭ la irlanda kantlibro “Sing Along Linn” la tradukinto de tiu ĉi kanto estas Seán de Fréine, 36 Nutgrove Park, Cluain Sceach, Baile Atha Cliath 14, Irlando. Tel: 00353-(0)1-2694660 e-mail: defreine@iol.ie

http://www.poezio.net/version?poem-id=374&version-id=734,735,817