1/2

James Yorkston,  James Yorkston,  James Yorkston,
Mol Ní Mhaoileoin Molly Malone  Moliino Malon’

tradukita de Seán de Fréine tradukita de Jean-Marc Leclercq

tradukita de Manfredo Ratislavo

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio

estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis

tion.

En bela Dublino, kie ravas la ino, Ekvidis dolĉegan mi Molly

Malone. Ŝi travagis stratarojn puŝante la varojn. “Kardioj! Mituloj! Aĉetu de

mi!” Ho freŝajn kardiojn, Ho vivajn mitulojn, Moluskojn vivegajn proponas

mi!

1. En bela Dublino, Jen vivis knabino, Enamiĝis unue en tiun ĉi mi. Ĉareton ŝovante Tra l’ stratoj irante Ŝi vokis : Jen konkoj, jen ostroj!

Aĉetu vi, ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tut-

freŝaj! Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi,

ho!

Estis ŝi vendistino, sed ne miris Dublino, Ĉar ankaŭ tiel faris gepatroj

de ŝi. Ili vagis stratarojn, puŝante la varojn, “Kardioj! Mituloj! Aĉetu de

mi!” Ho freŝajn kardiojn, Ho vivajn mitulojn, Moluskojn vivegajn proponas

mi!

2. Veturis ŝi tiel Tra l’ stratoj samkiel Ĝin faris antaŭe gepatroj de ŝi. Sian ĉaron ŝovante, Tra l’ stratoj irante Vokante : Jen konkoj, jen ostroj!

Aĉetu vi, ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tut-

freŝaj! Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi,

ho!

Jen febro ekfortis, pro tio ŝi mortis, La fino alvenis al Molly Malo-

ne. Fantomo nun vagas, neniu nun pagas Por kardioj, miltuloj puŝataj

de ĝi. Fantomajn kardiojn Fantomajn mitulojn, Fantomajn moluskojn nur

vendas nun ĝi.

3. Ŝi iĝis malsana, Sanig’ estis vana, Memoras mi ĉiam ankoraŭ pri ŝi, Tra l’ stratoj iranta, Ĉareton ŝovanta, Vokanta: Jen konkoj, jen ostroj!

Aĉetu vi, ho! Ankoraŭ tutfreŝaj, ankoraŭ tut-

freŝaj! Jen konkoj kaj ostroj! Aĉetu vi,

ho!

…  …  …

2/2

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en la Irlandan de Seán de Fréine.

Arg-374-817 (2007-05-16 20:17:33)

Laŭ la irlanda kantlibro “Sing Along Linn” la tradukinto de tiu ĉi kanto estas Seán de Fréine, 36 Nutgrove Park, Cluain Sceach, Baile Atha Cliath 14, Irlando. Tel: 00353-(0)1-2694660 e-mail: defreine@iol.ie Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en Esperanton de Jean-Marc Leclercq (∗1961-10-10).

Arg-374-1886 (2013-11-25 11:01:43)

Traduko de la Angla poemo “Molly Malone” de James Yorkston en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2006-12-04.

MR-451-2 (Esperanto) / Arg-374-735 (2008-11-29 16:14:27)

http://www.poezio.net/version?poem-id=374&version-id=,817,1886,735