Inhaltsverzeichnis

Johann Gottfried Hientzsch, Bundeslied; Johann Gottfried Hientzsch, Kanto de ligo … 2

Johann Gottfried Hientzsch, Bundeslied; Johann Gottfried Hientzsch, Kanto de ligo  2/2
Johann Gottfried Hientzsch,  Johann Gottfried Hientzsch,
Bundeslied  Kanto de ligo

translated by Ludwig Lazarus Zamenhof

Brüder, reicht die Hand zum Bunde! Diese schöne Feierstunde Führ uns hin zu lichten Höhn! Laßt, was irdisch ist, entfliehen, Unsrer Freundschaft Harmonien |: Dauern ewig, fest und schön. :| Fratoj, manon donu kore Kaj senzorge, sendolore Belan horon festu ni! Ĉion teran forĵetante, Daŭru forte kaj konstante, Nia bela harmoni’!

Preis und Dank dem Weltenmeister, Der die Herzen, der die Geister Für ein ewig Wirken schuf! Licht und Recht und Tugend schaffen Durch der Wahrheit heil’ge Waffen, |: Sei uns göttlicher Beruf. :| Al la Dio kantu gloron: La spiriton kaj la koron Kial donis la ĉiel’? Serĉi lumon por vereco, Serĉi virton per justeco Estu nia sankta cel’!

Ihr, auf diesem Stern die Besten, Menschen all im Ost und Westen Wie im Süden und im Nord! Wahrheit suchen, Tugend üben, Gott und Menschen herzlich lieben, |: Das sei unser Lösungswort. :| Homoj en la oriento, Homoj en la okcidento. En la sud’ kaj en la nord’! Alte teni homan nomon, Kore ami ĉiun homon Estu nia liga vort’.

Author of this German poem is Johann Gottfried Hientzsch (∗1787 – †1856).

Arg-279-567 (2014-02-15 13:15:36)

La melodion verkis laŭdire Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791)por la framasonistoj. Sed tio ne estas certa. Ĝi estas framasonista konsekra kanto. La melodio estas aŭdebla tie: http: // ingeb. org/ Lieder/ BruderRe. html . Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ BrГёder_ reicht_die_Hand_zum_Bunde .

Translation of the German poem “Bundeslied” by Johann Gottfried Hientzsch (∗1787 – †1856) into Esperanto by Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-279-569 (2014-02-15 13:23:44)

Tiun ĉi tradukon mi prenis el la interretejo “http://www.cezarkulturo.de/154385.html” de Hans-Georg Kaiser (Cezar). Ĝi troviĝas ankaŭ en la kolekto “www.literaturo.dk” sub http: // literaturo. dk/ novaj. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=279&version-id=567,569