1/3

Joseph M. Scriven , Joseph M. Scriven , Joseph M. Scriven ,

Joseph M. Scriven ,

What a Friend We Have in Jesus Ho Jesu’, amiko mia Trans imag’ Jesu’ amikas Welch ein Freund ist unser Jesus

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Reinhard Pflüger tradukita de Tr. Ernst Gebhardt

What a friend we have in

Jesus, All our sins and griefs to

bear! What a privilege to carry Ev’rything to God in pray-

er! Oh, what peace we often

forfeit, Oh, what needless pain we

bear, All because we do not car-

ry Ev’rything to God in pray-

er!

Ho Jesu’, amiko

mia, Kiel alta estas vi! Estas vi peranto

nia, Kiu ligas nin kun

Di’. Kiom da aflikto

devas Nenecese porti ni, Se preĝante, Lin

serĉante Ni ne turnas nin al

Li.

Trans imag’ Jesu’

amikas - kia la privilegi’, ke li portas nian

ŝuldon. Preĝe donu ĝin al

li. Kiom ni disipas

ŝancojn pri anima harmo-

ni’, sole ĉar ni rezigna-

das preĝe turni nin al

li.

Welch ein Freund ist un-

ser Jesus, O, wie hoch ist er erhöht! Er hat uns mit Gott

versöhnet Und vertritt uns im Ge-

bet. Wer mag sagen und er-

messen, Wieviel Heil verloren

geht, Wenn wir nicht zu ihm

uns wenden Und ihn suchen im Gebet!

Have we trials and temp-

tations? Is there trouble anywhere? We should never be dis-

couraged, Take it to the Lord in

prayer: Can we find a friend so

faithful Who will all our sorrows

share? Jesus knows our ev’ry

weakness, Take it to the Lord in

prayer.

Kiam la diablo

tentas Nin kun ega ener-

gi’, Ni ne devas timi

ion, Se kredeme preĝas

ni. Jen montriĝas la

fidelo De Jesu’, nin hel-

pas Li, Kiel la Savant’ po-

tenca. Tiun preĝe petu

ni.

En danĝero kaj af-

likto, tento kaj eĉ trage-

di’ ni neniam males-

peru. Preĝe prenu ĝin al

li, la fidela akompa-

no. Amikec’ ne eblas

pli. Konas li malforton

ĉian, preĝe portu ĝin al

li.

Wenn des Feindes Macht

uns drohet Und manch Sturmwind

um uns weht, Brauchen wir uns nicht zu

fürchten, Stehn wir gläubig im Ge-

bet. Da erweist sich Jesu

Treue, Wie er uns zur Seite steht, Als ein mächtiger Erret-

ter, Der erhört ein ernst Ge-

bet.

…  …  …  …

2/3

Are we weak and heavy la-

den, Cumbered with a load of

care? Precious Savior, still our

refuge; Take it to the Lord in

prayer: Do thy friends despise, for-

sake thee? Take it to the Lord in

prayer; In His arms He’ll take and

shield thee; Thou wilt find a solace

there.

Se ni estas zorgo-

plenaj Kaj nin premas tio

ĉi, Certe helpas nin

Jesuo, Niajn preĝojn aŭdas Li. Se amikoj vin for-

lasas, Diru tion nur al Li! Li vin ŝirmos kaj konsolos. Nur al Li vin turnu

vi.

Zorgoŝarĝo ofte

pezas, kaj senfina la defi’. Ĉion la Savant’ su-

peras. Preĝe fuĝu ni al li. Se forturnas sin amikoj, preĝe diru ĝin al li. Vin konsole ĉirkaŭbrakos la Unika sen kopi’.

Sind mit Sorgen wir bela-

den, Sei es frühe oder spät, Hilft uns sicher unser Je-

sus, Fliehn zu ihm wir im Ge-

bet. Sind von Freunden wir

verlassen Und wir gehen ins Gebet, O, so ist uns Jesus alles: König, Priester und Pro-

phet!

Blessed Savior, Thou hast

promised Thou wilt all our burdens

bear May we ever, Lord, be

bringing All to Thee in earnest

prayer. Soon in glory bright un-

clouded There will be no need for

prayer Rapture, praise and end-

less worship Will be our sweet portion

there.

Ho Savanto, Vi promesis, Ke Vi portos ja

por ni Niajn ŝarĝojn, ni do portu Ĉion preĝe nur al

vi. Baldaŭ ni ne devos

preĝi Plu sur tiu Tero ĉi, Tie ni senfine glo-

ros Vin en eternec’, ho

Di’.

Vi, Savant’, promesis porti ŝarĝojn niajn tie

ĉi. Tial ilin ni demetu ĉiujn preĝe nur ĉe

vi. Baldaŭ preĝoj ne necesos ĉe la brila tron’ de

Di’. Ĝis etern’ ni restos

rave en ador’ kaj laŭd’

al Li.

.......................... .......................... .......................... .......................... .......................... .......................... .......................... ..........................

…  …  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Joseph M. Scriven (∗1820 – †1886).

Arg-372-726 (2006-08-25 15:58:11)

Tiun originan tekston de la kanto mi trovis en la interreto en / Diesen Urtext des Liedes fand ich im Internetz unter: http: // www. cyberhymnal. org/ htm/ w/ a/ f/ wafwhij. htm .

Traduko de la Angla poemo “What a Friend We Have in Jesus” de Joseph M. Scriven (∗1820 – †1886) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2006-08-24.

MR-449-1b / Arg-372-727 (2006-08-24 09:22:30)

Traduko de la Angla poemo “What a Friend We Have in Jesus” de Joseph M. Scriven (∗1820 – †1886) en Esperanton de Reinhard Pflüger en 2006-08.

Arg-372-732 (2008-03-30 23:14:41)

Tiu ĉi Esperantigo aperis en la numero 4/2006 de la organo de Kristana Esperanto-Ligo (KELI), en Aŭgusto de 2006.

Traduko de la Angla poemo “What a Friend We Have in Jesus” de Joseph M. Scriven (∗1820 – †1886) en la Germanan de Tr. Ernst Gebhardt (∗1832 – †1899).

Arg-372-729 (2006-08-24

09:35:25)

Tiun ĉi germanan tradukon mi trovis en la interreto en / Diese Übersetzung ins Deutsche fand ich unter: “http://ingeb.org/spiritua/whatafri.html”.