1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Super montoj regas kviet’  Same tiel  Egalaĵo (Noktokanto de migranto)
tradukita de Poul Thorsen  tradukita de Richard Schulz  tradukita de Manfredo Ratislavo

Super montoj regas kviet’, tra l’ foliaro nur ventet’ spiras kun trem’. Birdoj arbare silentas, se vi atendas, pacas vi mem.

Super ĉiuj montoj Trankvil’, Kaj ĉiuj fontoj Sen babil’; Aŭdas vi ne Birdetan ĉirpon arbare. Pensu prepare Pri la pere’!

Super ĉio iĝas

Kviet’,

Kaj ne moviĝas Pro ventet’ Iu foli’; Silentas la birdoj ĉirkaŭe. Atendu – baldaŭe Ripozos vi.

Traduko de la Germana poemo “Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Poul Thorsen (∗1915-01-07 – †2006-01-30).

Arg-356-708 (2010-05-28 21:34:24)

Poul Thorsen estis dana Esperantista poeto, kiu verkis multajn originalajn kaj tradukitajn poeziaĵojn en la Internacia Lingvo. Vidu ankaŭ: http: // www. poulthorsen. dk/ kaj http: // www. liberafolio. org/ 2006/ forpasis-poul-thorsen/ view .

Traduko de la Germana poemo “Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-356-706 (2013-02-26 15:16:30)

Tiu Esperantigo aperis komence de la okdekaj jaroj de la 20a jarcento en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiujn eldonis Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), honora membro de Germana Esperanto-Asocio. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz . Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-01.

MR-03-4 / Arg-356-707 (2006-03-20 14:44:12)

http://www.poezio.net/version?poem-id=356&version-id=708,706,707