1/2

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Johann Wolfgang von Goethe,

Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)

Egalaĵo (Noktokanto de migranto)

Из Гёте

Same tiel

übersetzt von Manfredo Ratislavo

übersetzt  von  Михаил

Лермонтов

übersetzt von Richard Schulz

Über allen Gipfeln Ist Ruh, In allen Wipfeln Spürest du Kaum einen Hauch; Die Vögelein schweigen im Walde. Warte nur, balde Ruhest du auch.

Super ĉio iĝas

Kviet’,

Kaj ne moviĝas Pro ventet’ Iu foli’; Silentas la birdoj ĉirkaŭe. Atendu – baldaŭe Ripozos vi.

Горные вершины

Спят во тьме ночной; Тихие долины - Полны свежей мглой; Не пылит дорога, Не дрожат листы ... Подожди немного, Отдохнешь и ты.

Super ĉiuj montoj

Trankvil’, Kaj ĉiuj fontoj Sen babil’; Aŭdas vi ne Birdetan ĉirpon arbare. Pensu prepare Pri la pere’!

…  …  …  …

2/2

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-356-705 (2013-12-12 22:17:04)

Verfasst am 6./7. September 1780 auf dem Kickelhahn (Gickelhahn) bei Ilmenau (Thüringen), wo Goethe die Verse mit Bleistift an die Bretterwand einer Jagdhütte schrieb. (Anm. d. Hrg.) Goethe verkis tiun ĉi poemon je la 6./7. de Septembro 1780 sur la monto Kickelhahn ĉe Ilmenau en Turingio (Germanio). Tie li skribis la versojn per krajono sur la tabulo-vandon de ĉasista kabano. (rimarkigo de l’ eldoninto)

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)” von Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 1983-01.

MR-03-4 / Arg-356-707 (2006-03-20 14:44:12)

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)” von Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) ins Russische durch Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27).

Arg-356-1908 (2013-12-12 22:16:00)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poem-tradukon en http: // www. winter-zeulenroda. de/ webseiten/ lermontov. htm . Vidu ankaŭ la retejon http: // otvety. google. ru/ otvety/ thread? tid= 6b82c0f69fbac986 . Pri la poeto Lermontov vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ MiД�ail_Lermontov . La rusa titolo signifas: El Goethe. La poemo estas de M. Lermontov libere tradukita en la rusan. Ĝi estas konata en Rusio laŭ tiu ĉi titolo.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)” von Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) ins Esperanto durch Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-356-706 (2013-02-26 15:16:30)

Tiu Esperantigo aperis komence de la okdekaj jaroj de la 20a jarcento en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiujn eldonis Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), honora membro de Germana Esperanto-Asocio. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz . Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=356&version-id=705,707,1908,706