1/2

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)

Egalaĵo (Noktokanto de migranto)

Super mon- toj regas kviet’

Из Гёте

übersetzt von Manfredo Ratislavo übersetzt von Poul Thorsen übersetzt von Михаил Лермонтов

Über allen Gipfeln Ist Ruh, In allen Wipfeln Spürest du Kaum einen Hauch; Die Vögelein schweigen im

Walde. Warte nur, balde Ruhest du auch.

Super ĉio iĝas Kviet’, Kaj ne moviĝas Pro ventet’ Iu foli’; Silentas la birdoj

ĉirkaŭe. Atendu – baldaŭe Ripozos vi.

Super montoj regas kviet’, tra l’ foliaro nur ventet’ spiras kun trem’. Birdoj arbare silen-

tas, se vi atendas, pacas vi mem.

Горные вершины Спят во тьме ночной; Тихие долины - Полны свежей мглой; Не пылит дорога, Не дрожат листы

... Подожди немного, Отдохнешь и ты.

…  …  …  …

2/2

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-356-705 (2013-12-12 22:17:04)

Verfasst am 6./7. September 1780 auf dem Kickelhahn (Gickelhahn) bei Ilmenau (Thüringen), wo Goethe die Verse mit Bleistift an die Bretterwand einer Jagdhütte schrieb. (Anm. d. Hrg.) Goethe verkis tiun ĉi poemon je la 6./7. de Septembro 1780 sur la monto Kickelhahn ĉe Ilmenau en Turingio (Germanio). Tie li skribis la versojn per krajono sur la tabulo-vandon de ĉasista kabano. (rimarkigo de l’ eldoninto)

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)” von Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 1983-01.

MR-03-4 / Arg-356-707 (2006-03-20 14:44:12)

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)” von Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) ins Esperanto durch Poul Thorsen (∗1915-01-07 – †2006-01-30).

Arg-356-708 (2010-05-28 21:34:24)

Poul Thorsen estis dana Esperantista poeto, kiu verkis multajn originalajn kaj tradukitajn poeziaĵojn en la Internacia Lingvo. Vidu ankaŭ: http: // www. poulthorsen. dk/ kaj http: // www. liberafolio. org/ 2006/ forpasis-poul-thorsen/ view .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Ein Gleiches (Wanderers Nachtlied)” von Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) ins Russische durch Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27).

Arg-356-1908 (2013-12-12 22:16:00)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poem-tradukon en http: // www. winter-zeulenroda. de/ webseiten/ lermontov. htm . Vidu ankaŭ la retejon http: // otvety. google. ru/ otvety/ thread? tid= 6b82c0f69fbac986 . Pri la poeto Lermontov vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ MiД�ail_ Lermontov . La rusa titolo signifas: El Goethe. La poemo estas de M. Lermontov libere tradukita en la rusan. Ĝi estas konata en Rusio laŭ tiu ĉi titolo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=356&version-id=,705,707,708,1908