1/2

Hans Christian Andersen,  Hans Christian Andersen,
Jylland  Jutlando

tradukita de Frederik Skeel-Giörling

1. Jylland mellem tvende Have som en Runestav er lagt, Runerne er Kjæmpegrave inde midt i Skovens Pragt, og paa Heden alvorsstor, her, hvor Ørknens Luftsyn boer.

1. Jutland’ kuŝas inter maroj kiel granda runbaston’. Runoj estas tombegaroj meze de arbara kron’! Sur erikejo revas ni en silenta fantazi’.

2. Jylland, du er Hovedlandet, Højland med Skoveensomhed! Vildt i Vest med Klittag, Sandet løfter sig i Bjerges Sted. Østersø og Nordhavs Vand favnes over Skagens Sand.

2. .............................. ................................. ................................. ................................. ................................. .................................

3. Heden, ja, man troer det næppe,- men kom selv, bese den lidt: Lyngen er et pragtfuldt Tæppe, Blomster myldre milevidt, Skynd dig, kom! om føje Aar Heden som en Kornmark staaer.

3. Sur la vastaj teroj floras erikeja arbustar; flortapiŝo bonodoras dolĉe vasten tra kampar’; sed nun baldaŭe ĝia bril’ malaperos sub plugil’.

4. Mellem rige Bøndergaarde snart Dampdragen flyve vil; hvor nu Loke sine Hjorde driver, Skove vokse til. Briten flyver over Hav, gjæster her Prins Hamlets Grav.

4. .............................. ................................. ................................. ................................. ................................. .................................

5. Jylland mellem tvende Have som en Runesten er lagt Fortid mæle dine Grave, Fremtid folder ud din Magt; Havet af sit fulde Bryst synger højt om Jyllands Kyst.

5. Jutland’ kuŝas inter maroj kiel granda runbaston’, pri pasintaj mil’ da jaroj nun rakontas ĉiu ŝton’. Al estonteco el la mar’ sonas laŭte himna klar’.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Hans Christian Andersen (Johano Kristiano Andersen’, ∗1805-04-02 – †1875-08-04).

Arg-344-688 (2006-02-15 08:35:36)

Traduko de la Dana poemo “Jylland” de Hans Christian Andersen (Johano Kristiano Andersen’, ∗1805-04-02 – †1875-08-04) en la Danan de Frederik Skeel-Giörling (∗1876-02-11 – †1910-10-14).

Arg-344-690 (2006-02-15 09:38:39)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemtradukon en la libro “Esperanto-Sangbogen”, eldonita en 1941 de “Dansk Arbejder Esperanto Forbund” kaj “Dansk Esperanto Selskab”. En la lasta strofo mi metis nur punkton post la vorto “ŝton”’ kaj mi anstataŭigis la vortojn “himno klar”’ per “himna klar”’. En la tria strofo mi anstataŭigis la vorton “malaperas” per “malaperos”. La dua kaj la kvara strofoj mankas en la traduko, kompare al la danalingv originalo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=344&version-id=,688,690