1/3

Max von Schenkendorf,  Max von Schenkendorf,
Ho liber’, adore  O libertas cara
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de N. N. 08

1. Ho liber’, adore Mi ja amas vin, Mi deziras kore: Venu je la fin’! Ĉu vi venos iam Al ni, la homar’? Ĉu vi restos ĉiam Inter la stelar’?

1. O libertas cara, Cui sum deditus, Veni luce clara Velut angelus! Non vis apparere Mundo anxio? Tantum vis lucere In aetherio?

2. Ankaŭ en arbaro, Kie migras mi, Kaj sub rev-floraro Ja troveblas vi. Estas vivo vera, Kiam regas vi Sur la rondo Tera, Tiam ĝojas ni.

2. Umbra in fagorum, Silva hilara, Sub odore florum Domus est tua. Haec est vira pura, Cum flat, sonitat, Tua si natura In nos penetrat.

3. Kiam alrigardas Ni amike nin, Kiam kisoj ardas, Amas nin knabin’... Sed ne haltas iam Tiu kor-dezir’, Al ĉielo ĉiam Strebas la sopir’.

3. ................. .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................

…  …

2/3

4. Venas kanto mia El trankvila land’, Bilda idilia Estas mia kant’. Floras flor’ ĝardena, Estas multe da Spikoj eĉ en jena Ŝtona mondo ja.

4. ................. .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................

5. Kie Dia flamo Brulas en la kor’, Kun fidel’ kaj amo Al la propra mor’; Kie sin defie Ligas por justec’ Kuraĝuloj, tie Regas liberec’.

5. Ubi Dei igne Capta’st antiquae Stirpis quae antiquae Est assecula, Ubi viri degunt, Qui honorem, ius Cum virtute tegunt, Tuti erimus.

6. Inter urbaj muroj Povas ŝveli kor’ Por preĝejaj turoj, Por prapatra mor’, Strebas supren tiam Lumen al altec’, Pretas morti, kiam Vokas liberec’.

6. ................. .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................

…  …

3/3

7. Ho, efektiviĝu Dia la favor’, Plene profundiĝu En la homa kor’. Ho liber’, aminda, Kara estas vi, Ege dezirinda, Venu vi al ni!

7. Ad nos tu convertas Dei studia, Nobis libens mergas Te in pectora! O libertas suavis, Numen tenerum, Nullum morem mavis Quam Germanicum.

Traduko de la Germana poemo “Freiheit, die ich meine” de Max von Schenkendorf (∗1783 – †1817) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2006-01-29.

MR-445-1 / Arg-340-682 (2006-02-01 16:00:35)

La kanto estas kantata laŭ la melodio de Karl Groos (1789 - 1861).

Traduko de la Germana poemo “Freiheit, die ich meine” de Max von Schenkendorf (∗1783 – †1817) en la Latinan de N. N. 08.

Arg-340-683 (2006-01-29 13:15:23)