1/1

Heinrich Neye,  Heinrich Neye,
Sommerwünsche  Somer-deziroj

translated by Manfredo Ratislavo

Fest gefügt lebt in uns allen ein bestimmtes Sommerbild: Wetter voller Wohlgefallen, Tage heiß und Nächte mild.

Firme vivas en ni bildo, kia estu la somer’: taga varmo, nokta mildo, ege plaĉa la veter’.

Liegestuhl und dunkle Brille, Freibad, Camping, Hitzefrei, Erntewagen, Waldesstille, Gartenwirtschaft nahebei.

Kuŝseĝego kaj sunbrilo, tendumado kaj banej’, gren-rikolt’, arbar-trankvilo, varmo kaj bier-gastej’.

Dauerhoch fast ohne Pfütze, Wölkchen kaum zu sehen sind, Eislawinen, rote Grütze, Schweiß, der in den Kragen rinnt.

Daŭre alta aer-premo, nur nubetoj ce l’ ĉiel’, glaciaĵo kaj trinkemo, ŝvitas ni sub sun-ombrel’.

Wasserski und Wellenreiten, Himmelsblau, Bikini, Strand, Muschelbänke und Gezeiten, Hautschutzöl und Sonnenbrand.

Akvoskio, ondo-rajdo, ĉiel-bluo, plaĝ’, bikin’, konkoj, sanĝiĝanta tajdo, sunbrulumo je la fin’.

Fest gefügt lebt in uns allen dieses bunte Mosaik: Sommer, so kannst du gefallen in der Bundesrepublik.

Firme vivas en ni ĉiuj tiu bunta mozaik’; Plaĉas ĝi al tiuj, kiuj vivas en ĉi republik’.

Author of this German poem is Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18).

Arg-325-657 (2005-08-26 12:00:28)

Translation of the German poem “Sommerwünsche” by Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2005-08.25.

MR-439-1 / Arg-325-658 (2005-08-26 14:33:21)

http://www.poezio.net/version?poem-id=325&version-id=657,658