1/1

Stine Andresen,

Tagmeza trankvilo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Varmegas sub tagmeza sun‘, trankvil‘ surkampe regas nun; alaŭd‘ ne kantas en aer‘, enherbe sonĝas ĝi sur ter‘.^{2}

Abel‘ ne zumas ie ĉi, ĉe flor‘ ne flirtas papili‘; la vent‘ sub floroj dormas jen, perdrikoj kaŭras en la gren‘.

Sub poplo ĉe la vojo-rand‘ pro lac‘ kuŝigis sin migrant‘; la arb‘, en silka vesto, sin ne movas, por ne veki lin.

Traduko de la Germana poemo “Mittagsstille” de Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1985-05.

MR-185-3a / Arg-321-651 (2005-08-26 09:38:44)

La poetino vivis en Wyk aur la norda-frisa inaulo Föhr, estis edzino de muelisto, verkis krom la nordafrisa poemo “Swet hiamelkhaid” precipe poemojn en la germana lingvo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=321&version-id=,651

2aŭ:

ne kantas bird‘ en la aer‘, enherbe sonĝas sur la ter‘.