1/1

Stine Andresen,

Somera nokto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Milda nokto de somero, Kian sorĉon havas vi! Vin stel-nokt‘ de primavero Anstataŭas ne por mi.

Senripozas jen deziro, Paca regas jen kreskad‘, Jen lasado, jen sopiro, Jen fariĝo, jen estad‘.

Kiel ĉe l‘ patrin‘ beate 1) Kuŝas la naturo jen, Estas, kvazaŭ Di‘ kompate Irus tra l‘ kampar‘ kun ben‘.

En silento kaj solene Staras tie la arbar‘, Klinas kvazau pensoplene Sin surkampe la spikar‘.

Kaj tra l‘ plenmatura tiu Sonĝas kiel sonĝ-sonor‘, Kiel akrigad‘ de iu gren-falĉilo en la for‘.

Traduko de la Germana poemo “Sommernacht” de Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1985–05.

Mr-187-2a / Arg-319-646 (2005-08-26 08:42:28)

La poetino vivis en Wyk aur la norda-frisa inaulo Föhr, estis edzino de muelisto, verkis krom la nordafrisa poemo “Swet hiamelkhaid” precipe poemojn en la germana lingvo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=319&version-id=646