1/2

Kurt Kretschmann,  Kurt Kretschmann,
Das Glück der Blumen  La feliĉo de l’ floroj

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ich lag vor meinem Fensterlein In stiller Mittagsruh Und hörte rings im Sonnenschein Den vielen Blumen zu.

Ĉe l’ domo inter floroj en Trankvilo kuŝis mi, Aŭdante, kiel ili jen Parolis inter si.

Sie sprachen hin und sprachen her Und lispelten gar fein, Daß es die schönste Freude sei, Ein Blümelein zu sein.

Parolis ili inter si, Tre fajne lispis, ke Ekaŭdis mi el tio ĉi, Ke ili ĝojas tre.

Wer hat so oft Besuch wie wir Und Freunde viel an Zahl? So stellten sie die Frage mir Ein- um ein andermal.

�Amikojn havas multajn ni, Vizitas oni nin. Ĉu iu vizitatas pli?” Demandis ili min.

Schau doch die Blumen ringsherum Und all die Käferlein, Sie schwirren lieblich um uns rum Und sammeln Nektar ein.

�Rigardu la insektojn vi.

Da ili granda ar’

Fluganta estas ĉirkaŭ ni Pro serĉo de nektar’.

Auch Schmetterlinge, blink und blank, Die zittern leis herbei, Und Grillenzirp und Grillensang Klingt uns als Melodei.

Flirtadas papiloj en Trembrilo ĉirkaŭ ni, Aŭdiĝas grilo-kanto jen Samkiel melodi’.”

…  …

2/2

Dazu der blaue Himmelsschein Und weißer Wolkenflug, - Ja! glaub es nur, ein Blümelein Hat Lust und Freud genug.

Ĉiela blu’ kaj blank’ de la Nubaro super ĝi, - Sufiĉe havas floro da Plezur’ en tio ĉi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Kurt Kretschmann (∗1914-03-02), publikigita 1938.

Arg-316-637 (2005-06-12 13:27:46)

Herr Kurt Kretschmann lebte lange Zeit in Bad Freienwalde in Brandenburg, jetzt in einem Altenheim in Eberswalde. Er hat neben vielen Naturgedichten zusammen mit Herrn Rudolf Behm (Talweg 17, D-16225 Eberswalde, Tel. 03334-237647) auch das Buch “Mulch total” (über natürliches Gärtnern) verfasst.

Traduko de la Germana poemo “Das Glück der Blumen” de Kurt Kretschmann (∗1914-03-02) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2005-06.11.

MR-438-1 / Arg-316-638 (2005-06-12 13:30:40)

Sinjoro Kurt Kretschmann vivis multajn jarojn en la banloko Bad Freienwalde en la iama Germana Demokrata Respubliko (nun federacio lando Brandenburgo/Brandenburg de Germanio). Nun li loghas en la urbo Eberswalde en Brundenburgo en maljunulo-hejmo. Li verkis krom multaj natur-poemoj kune kun s-ro Rudolf Behm (Talweg 17, D-16225 Eberswalde, Germanio) ankau la libron “Mulch total” (“Ĝardena terkulturado nur per natura grundotegado”).

http://www.poezio.net/version?poem-id=316&version-id=637,638