1/2

Kurt Kretschmann,  Kurt Kretschmann,
Einsamkeit  Soleco

tradukita de Manfredo Ratislavo

Verlasssen im Gelände Ein brauner Teppich liegt - Darüber fein verwoben Ein weiches Nachtlied zieht.

Tapiŝo bruna kuŝas Solece sur la ter’ - Kaj mola noktokanto Tiriĝas tra l’ aer’.

Kein Mensch hat es vernommen, So leise zog es fort, Und still in sich versunken Lag wiederum der Ort.

Ne aŭdis ĝin alia, Kaj nun ĝi iĝis for. La lok’ retrankviliĝis Dum tiu nokta hor’.

Nur noch ein letztes Raunen Trieb wie ein Abschiedsspiel, Bis auch das Windgekräusel Der Einsamkeit verfiel.

Nur kiel adiaŭon Flustradon aŭdis mi; De l’ vento susurado, Foriĝis ankaŭ ĝi.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Kurt Kretschmann (∗1914-03-02).

Arg-313-633 (2005-06-09 14:08:08)

Herr Kurt Kretschmann lebte lange Zeit in Bad Freienwalde in Brandenburg, jetzt in einem Altenheim in Eberswalde. Er hat neben vielen Naturgedichten zusammen mit Herrn Rudolf Behm (Talweg 17, D-16225 Eberswalde, Tel. 03334-237647) auch das Buch “Mulch total” (über natürliches Gärtnern) verfasst.

Traduko de la Germana poemo “Einsamkeit” de Kurt Kretschmann (∗1914-03-02) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2005-03-27.

MR-434-3 / Arg-313-634 (2005-06-09 14:10:42)

Sinjoro Kurt Kretschmann vivis multajn jarojn en la banloko Bad Freienwalde en la iama Germana Demokrata Respubliko (nun federacio lando Brandenburgo/Brandenburg de Germanio). Nun li loghas en la urbo Eberswalde en Brundenburgo en maljunulohejmo. Li verkis krom multaj natur-poemoj kune kun s-ro Rudolf Behm (Talweg 17, D-16225 Eberswalde, Germanio) ankau la libron “Mulch total” (“Ĝardena terkulturado nur per natura grundotegado”).

http://www.poezio.net/version?poem-id=313&version-id=633,634