1/2

Adam Krieger,  Adam Krieger,
Nun sich der Tag geendet hat  Nun venis de la tago fin’

tradukita de Manfredo Ratislavo

Nun sich der Tag geendet hat Und keine Sonn’ mehr scheint, Schläft alles, was sich abgematt Und was zuvor geweint.

Nun venis de la tago fin’, Ne lumas plu la Sun’, Dumtage laciginte sin La homoj dormas nun.

Nur ich, ich gehe hin und her Und suche, was mich quält, Ich finde nichts als ungefähr, Das was mich ganz entseelt.

Nur mi, mi ĉirkaŭiras sen Ripozo tie ĉi, Ne trovas mi la kaŭzon jen De la melankoli’

Ihr Sterne hört zwar meine Not, Ihr helft mir aber nicht, Denn euer Einfluß macht mich tot Und blendet mein Gesicht.

Mizeron mian vidas vi, Sed vi ne helpas min, Vi steloj alte super mi, Mortigos min je l’ fin’.

Du Schöne bist in Schlaf gebracht Und liegst im stiller Ruh, Ich aber geh die ganze Nacht Und tu kein Auge zu.

Ekdormis vi jam, belulin’, Trankvile kuŝas vi. Malkvietigas io min, Ĉirkaŭe iras mi.

Erhöre doch den Seufzerwind Der durch die Fenster weht, Er sagt dir, wie du mich entzünd’t, Und wie es mit mir steht.

Ekaŭdu la sopiron vi, Ho kara sinjorin’! Ĝi diras, kiel fartas mi, Ke vi flamigis min.

…  …

2/2

Bist du der Ursprung meiner Pein, So such’ ich bei dir Rat, Durch dich kann mir geholfen sein! Ach, tu es in der Tat.

Se estas vi la origin’ De tiu ĉi sufer’, Mi petas, ke vi helpu min. Aĥ, faru ĝin en ver’!

Indessen habe gute Nacht Du meine Lust und Pein O wenn du morgen aufgewacht, So laß mich bei dir sein.

Ripozu dum la nokto nun,

Permesu vi al mi,

Se ree lumos hela Sun’,

Ke estu mi ĉe vi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Adam Krieger (∗1634-01-07 – †1666-06-30), publikigita 1667.

Arg-307-620 (2013-01-31 13:26:43)

Pri la aŭtoro vidu: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adam_Krieger . La teksto de la unua strofo estas identa al la unua strofo de la kanto n-ro 478 de la germana evangelia kantlibro. La restaj strofoj de jena religia kanto estas verkitaj de Johann Friedrich Herzog (1647 - 1699), krome de la oka. La nereligia versio troveblas en http: // www. volksliederarchiv. de/ text851. html .

Traduko de la Germana poemo “Nun sich der Tag geendet hat” de Adam Krieger (∗1634-01-07 – †1666-06-30) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2005-04.

MR-436-1 / Arg-307-622 (2013-01-31 12:16:30)

La melodio estas aŭdebla en http: // www. ingeb. org/ spiritua/ nunsichd. mid .

http://www.poezio.net/version?poem-id=307&version-id=620,622